Basketbol Süper Ligi takımlarından Türk Telekom’un tecrübeli oyuncu Cevher Özer altyapılar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Türk Telekom altyapısında yetişen ve kariyeri boyunca Beşiktaş, Darüşşafaka Doğuş, Galatasaray, Banvit gibi takımlarda forma giyen 32 yaşındaki oyuncu, Ankara Basketbol İl Temsilciliği’nden Pelin Kuzu’nun sorularını yanıtladı.

İşte Cevher Özer’in açıklamalarından bir bölüm;

Ankara’da altyapıları nasıl buluyorsunuz? Türk Telekom’da altyapılardan dikkatinizi çeken, antrenmanda özellikle çalıştırdığınız bir oyuncu var mı?

Benim oynadığım zamanki Türk Telekom altyapısı ile şu anda ki Türk Telekom altyapısı arasında çok büyük fark var tabii ki. Hem oyuncu kalitesi açısından hem de veliler o dönem çok fazla işin içinde değillerdi. Şu anda veliler çok işin içinde.  Çok fazla takip ediyorlar. Bu aslında güzel bir olay ama zaman zaman ters tepki ettiği oyuncular da oluyor. O yüzden veli etkeni oyuncu gelişimini de etkiliyor. Oyuncu sonuçta tribünde bağıran annesinden ve babasından da etkileniyor.Oysa o sırada asıl dinlemesi gereken kişi antrenörü ama  tam tersi olaylar oluyor . İki dönemi karşılaştırdığımda benim oynadığım dönem daha keyifliydi. Burada altyapıda çok fazla ismi takip edemiyorum. Geçen sene Ted Ankara Kolejliler’de Ayberk ile çalışma fırsatım oldu. Çok yetenekli bir çocuk. Bu işin üzerine biraz daha eğilebilirse çok daha başarılı olacağına inanıyorum.  Bu sene sezon başında genç takımdan bir iki oyuncu arkadaşımız bizimle antrenmanlara katıldı. Şu an sadece Canberk var. Canberk ile mümkün olduğunca konuşmaya çalışıyorum. Ona daha çok mental olarak yardımcı olmaya çalışıyorum. Çünkü benim pozisyonumda bir oyuncu değil. Guard oynuyor.

Altyapıların gelişmesi adına neler yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

İnsanların üç büyük ilden oyuncu çıkartmak daha kolayına geliyor. Ama baktığınız zaman Anadolu’daki illerde çok daha fazla oyuncu çıkarabilme potansiyeli var. Bence taramaların daha geniş olması lazım. Kafasını  bu işe yatırabilecek olan oyuncular biraz daha ön planda olmalı. Biraz yetenek ve çok yatırım yaparak uzun yıllar ligde oynamış oyuncular var. Oyuncu yetiştirirken biraz daha sabırlı olmak gerekiyor. Biz altyapıda da ülke olarak hep başarı istiyoruz. Oyuncu çıkart ama başarılı da ol deniyor. O süreci çok iyi idare edemiyoruz. Bu durumda da kaybolan bir çok oyuncu oluyor. Benim oynadığım dönemde A takıma çıkan sadece ben ve Mutlu var. Ama o takımda çok yetenekli oyuncular vardı. O süreçte iyi yönlendirilmedikleri için hepsi bambaşka hayatlara yöneldiler. Bunun önüne geçilmesi  için  ilk önce oyunculara  mental destek verilmeli.  Yetenek , tecrübe kazanarak illaki gelişir. Ancak Ankara’da mental gelişim zor. Zaman zaman altyapı maçlarını izliyorum. Gördüğüm maç skorları ve velilerin davranışları dehşete düşürüyor maalesef. Bu maçların başarıya odaklanmaması gerekiyor. Oyuncuların fiziksel gelişimini, yaptığı işten keyif almalarını sağlamak gerekirken iş  bir anda rekabete dönüşüyor.

Yabancı sınırlandırılmasının kalkması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Ben tamamen karşıyım. Altyapıdan çıkan oyuncuların ne olursa olsun bir şekilde ligde yer alması gerekiyor.  O oyuncular Milli Takımı temsil edecekler. Oynamadan temsil edilmiş bir milli takımla oynayan oyunculardan oluşmuş bir milli takım arasında dağlar kadar fark var. Bunu İspanyollar ve Fransızlar her sene gösteriyorlar.

Aktif basketbol hayatınız sonrası yine basketbol içinde kalmayı düşünüyor musunuz?

Bu biraz da o dönem ki ruh halime bağlı olacak büyük ihtimalle. Yani zaman zaman düşünüyorum. Zaman zamanda hiç düşünmüyorum hatta. Ama kalacakmış gibiyim. A takım seviyesinde değil ama altyapılarda görev almayı isterim. Çocuklarla ilgilenmeyi seviyorum.

Altyapıya ilişkin unutamadığınız bir anınız var mı?

Yıldız milli takımla kazandığımız Avrupa üçüncülüğü var. Türk Telekom’da İzmir’de final oynayıp  çok uzun yıllar sonra gelmiş bir madalya var.

Kaynak: ankarabasket.org.tr

Kategoriler: ANKARAHABERLER