İzmir’de ki röportaj kuşağımızda sırada Gediz Üniversitesi Spor Kulübü Altyapı Sorumlusu Ceyhun Başdemir var.

Ceyhun Bey ile Gediz Üniversitesi öncesi hayatını, kulübün hedeflerini ve İzmir’de ki genel durum hakkında konuştuk. Keyifle okumanız dileği ile.

Altyapıbasket: Ceyhun Başdemir’i daha yakından tanıyalım. Kişisel yaşantınız, aileniz ve basketbol geçmişiniz ile ilgili bilgileri alabilir miyiz?

Ceyhun Başdemir: 1978 İzmir doğumluyum. Basketbola İzmir Büyükşehir Belediyespor altyapısında başladım. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi mezunuyum. 10 yıllık bir evliliğim var. Eşim Tarih öğretmeni ve 3. sınıfta okuyan bir kızımız var.

Altyapıbasket: Gediz Üniversitesi öncesi nerelerde görev yaptınız? Kulüp ile yolunuz nasıl kesişti?

Ceyhun Başdemir: Muğla’da üniversite kazanınca, Muğla Gençlik Spor’da önce oyuncu daha sonra da antrenör olarak görev yaptım. 2001-2009 yılları arasında ise Marmaris Belediye Spor ve Armutalan da antrenörlük görevinde bulundum. Marmaris’te çalışırken de aynı zamanda özel bir kolejde öğretmenlik yaptım. 2010-2014 yılları arasında ise Çanakkale’de yine bir özel kolejde idarecilik görevinde bulundum. Son 1.5 yıldır da Gediz Üniversitesi Spor Kulübü’nün altyapı sorumluluğunu üstleniyorum.

Altyapıbasket: Gediz Üniversitesi altyapısının bu sezon beklentileri nelerdir?

Ceyhun Başdemir: Biz kulüp olarak kısa, orta ve uzun vadede hedefler koyuyoruz. Attığımız her adımın uzun vadede bir anlamı ve amacı var. Bu nedenle altyapıyı sezonluk düşünmüyoruz. Bunu söyleme sebebim ise; bazen dışarıdaki arkadaşlarımız ile görüşürken yaptığımız şeylerin mantıklı olmadığını söylüyorlar. Biz ise ilerisini düşünerek bazı şeyleri feda edebiliyoruz. Göreve gelişimden sonra temel eksikliklerimizi giderdik. Şimdi kaliteli oyuncu üzerinde mesai harcıyoruz. Güzel işler yaptığımızı söyleyebilirim. Bu sezon her kategoride en yukarıyı hedefliyoruz. Tabi ki doğru antrenmanlar ve çalışmalarla. cb

Altyapıbasket: Kulüp yönetiminiz ve üniversitenin altyapıya bakış açısını nasıl anlatırsınız? Öncelikleriniz var mı?

Ceyhun Başdemir: Türkiye genelinde ki meslektaşlarım içinde kendimi çok şanslı hissediyorum. Basketbolu çok seven, bilen, oynamış ve tecrübeli bir ekip ruhuna sahip olan bir ekibe sahibiz. Kulüp başkanımız Adnan Yeşildal, eski bir basketbolcu. Altyapıdaki sporcularımızı kendi çocuğu gibi görüp ilgileniyor. Bazen bizleri şaşırtabilecek seviyede çocuklarımızın özel bilgilerini, kişisel ve eğitim durumlarını yakından takip edebiliyor. 1.5 yıl içinde altyapı ile alakalı ne istediysek hayır demedi. Benim bu aileye dahil olmam adına 2-3 yıl uğraş verdiğini biliyorum. Kendisine minnettarım ve mahçup etmemeye çalışıyorum.

Daha sonra Genel Koordinatörümüz Cenk Duraklar ile alakalı da bir şeyler söylemeliyim. Kendisini anlatmaya ve tanıtmaya gerek yok aslında. Karşıyaka altyapısı, profesyonel basketbolculuk ve milli takım kariyeri bizim için büyük şans. Tuborg’da uzun yıllar altyapı sorumluluğu yapmış olması, benim ondan faydalanmam için muazzam kriterler. Cenk abi her konuda bize yardımcı ve yanlış adım atmamıza engel oluyor. Kendisine çok teşekkür ediyorum.

Son olarak da Genel Menajerimiz Kaan İşbilen. A takımımız dolayısı ile çok yoğun ama altyapıya maksimum ilgiyi gösteriyor. Organizasyon içinde olunca A Takım işlerinin ne kadar detaylı ve uzun olduğunu anlayabiliyorum. Buna rağmen kendisi ile haftada en az 1 kere toplantı yapabiliyoruz. İşine ne kadar saygı duyduğu ve önem verdiği ortada. Çok iyi anlaşıyoruz ve kendisi ile karakterimiz de benzeşiyor. Çok detaycı ve çalışkan olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bazen gece yarısı bile aklımıza bir şey geldiğinde konuşabiliyoruz. Bunu da ilk kez size söylüyorum. İkimizde işimizi çok seviyoruz.

Altyapıbasket: İzmir altyapısı ile ilgili değerlendirmenizi merak ediyoruz. Yapılan yatırımı ve yetişen oyuncuların kalitesi hakkında ne söylersiniz?

Ceyhun Başdemir: İzmir basketbolunun çok daha iyi yerlerde olması gerekmekte. İzmir’li olsam da uzun yıllar dışarıdaydım. Son 1.5 yıla bakarak söylüyorum, kesinlikle daha nitelikli çalışmalar yapılabilir. Biz buna göre hareket ediyoruz ve bir kaç yıl içinde meyveleri toplayacağız diye düşünüyorum.

Altyapıbasket: İyi giden bir A Takım organizasyonunuz var. A Takım Baş Antrenörünüz Doğan Deniz ve Staff ile oyuncularınızın ilişkileri ne seviyede? Fikir alışverişi yapıp destek alabiliyor musunuz?

Ceyhun Başdemir: A Takım bu işin lokomotifi ve şuan çok başarılı ilerliyoruz. Antrenörümüz çok tecrübeli ve başarılı ayrıca çalışmayı da çok seviyor. Doğan Abi, Tofaş altyapısından edindiği tecrübeleri bizimle paylaşıyor. Onun mesaisi uygun olduğunda tabi ki danışıp sorduğum şeyler oluyor. Kendisi de sağ olsun tüm birikimlerini ortaya koyuyor. Bazen de kendi izlediği antrenmanlar ile alakalı fikirlerini bizimle paylaşıyor. A Takıma genç oyuncular alması, onlarla 1 e 1 ilgilenmesi ve çalışması beni çok mutlu ediyor. cb1

Altyapıbasket: İzmir’de ki öncelikli rakipleriniz gibi bir gelişim takımı kurma düşünceniz var mı?

Ceyhun Başdemir: Bizim çok özel jenerasyonlarımız var. 2000 doğumlu sporcularımız bunlardan bir tanesini oluşturuyor. Son 2 sezondur onlara çok özel yatırımlar yapıyoruz. Bazı fedakarlıklar yaptık ve sonucunu göreceğiz. Tabi ki onlar için gelişim takımı kurma planımız var. Ancak onun zamanı var bizim öncelikli daha önemli projelerimiz var.

Altyapıbasket: Bu sezondan itibaren yürülüğe giren yabancı kuralının altyapı sporcularına avantajı ve dezavantajı için neler söylersiniz? Bu konuda farklı düşünceler var. Sizin bu konudaki fikriniz nedir?

Ceyhun Başdemir: Tabi ki yabancı oyuncu sayısının az olması isterim ama mevcut tablo arkasına sığınılacak durumda değil. Genç oyuncularımız çok çalışıp kendilerine yer bulabilirler. Bunun örnekleri tüm liglerde mevcut. Bence bahanelere saklanmamalı hiç kimse. Tüm genç oyuncular ve tabi ki Türk sporcular, mevcut kurallar içinde savaşıp kendilerini daha değerli hale getirmeliler.

Altyapıbasket: Son olarak web sitemiz ile alakalı fikirlerinizi öğrenebilir miyiz? Sıklıkla takip edebiliyor musunuz?

Ceyhun Başdemir: Sitenizin kapanmadan önce sıkı bir takipçisiydim. Çok önemli bir misyonunuz var. Bence her oyuncunun, velinin ve idarecilerin takip etmesi gerek. Güncel sonuçlar, puantajlar ve röportajlar ile her kesime hitap ediyorsunuz. Emeği geçen herkesi kutluyorum.

Kategoriler: ÖZEL RÖPORTAJ