Altyapıbasket: İbrahim Gündebahar ve EGE ASİST’i daha yakından tanımak isteriz. Kendinizden ve ailevi bilgilerinizden bahseder misiniz?

İbrahim Gündebahar: 18.08.1987 İzmir doğumluyum. İlk orta ve lisans eğitimimi İzmir’de tamamladım. Sevgili eşim Deniz ile 6 aydır evliyiz. Eşim de benim gibi çocukların gelişimine katkı sağlayan bir meslek dalında. Kendisi ana sınıfı öğretmenidir.

Basketbol ile minik yaş kategorisi zamanı tanışıp, minik takımdan, genç takıma kadar kesintisiz olarak İzmir Spor alt yapısında oynadım.  A takım seviyesinde 2. Ligde İzmir Spor ‘da oyunculuğumu tamamladım.

Oyunculuk kariyerimi tamamlarken bu sporun içerisinde olmak için antrenörlüğe yine İzmir Spor’da adım attım. Daha sonra sırasıyla Ege Elit, 9 Eylül kulüplerinde çalıştım ve son olarak Ege Asist’in kurucularından ve aynı zamanda antrenörüyüm.

Altyapıbasket: Yıllardır beraber çalıştığınız ekip arkadaşlarınız var. Ege Asist’i de beraber hayata geçirdiniz. Nasıl karar verdiniz?

İbrahim Gündebahar: Emre Altıntaş ve Baha Coşkun ile tanışmam oyunculuk yıllarına dayanır. Alt yapıda rakip olarak çok karşılıklı oynadık. Antrenörlüğe başladığımız yıllarda Emre ile İzmir Spor ‘da kısa bir süre beraber çalışma fırsatını yakalamıştık.

Zeynel Çapkurt arkadaşımız  4 yıl önce İstanbul’dan İzmir’e transfer olup geldi. Sahada rakip olarak tanıştık daha sonrasında 9 Eylül ‘de birlikte çalışma fırsatımız oldu.

Alt yapılarda daha profesyonel ve sistemli çalışmalar yapabilmek için birlikte yola çıkmaya karar verdik ve EGE ASİST fikri hayata geçti.

Altyapıbasket: Ege Asist Spor Kulübü’nün yapısı, kuruluş amacı ve misyonu ile ilgili bilgi verir misiniz?

Kulübümüz, antrenör İbrahim Gündebahar olarak ben, antrenör arkadaşlarımız Emre Altıntaş, Baha Coşkun, Zeynel Çapkurt ve basketbol camiasından uzun yıllardır tanıdığımız ve iyi bir sinerji yakaladığımız Genel Koordinatörümüzle beraber 5 kurucu ortaktan oluşmaktadır. Bu çekirdek kadromuz iş hacmimizin büyümesi paralelinde gelişecektir.

Kuruluş amacımız  bütün eğitimcilerin sıkıntısını yaşadığı, teknolojinin esareti altında yaşayan çocuklara basketbol sevgisini aşılayıp, vakitlerinin çoğunu bilgisayar başında geçirmeleri yerine onları sahalara çekip takım ruhunu, disiplini, arkadaşlığı kazandırarak iyi sporcular yetiştirmektir.

Misyonumuz; Atatürkçü, çağdaş, sağlıklı, özgüveni olan Türk basketboluna yakışan, örnek  bireylerin yetişmesine katkı sağlamak. Salonları çocukların evlerinden ayırmadıkları, mutlu olmalarının yanında disiplin kuralları içinde kaliteli basketbol eğitimi vermeyi hedefledik.

Altyapıbasket: Kulübün gelecek planlarında ne gibi projeleriniz var? 

İbrahim Gündebahar: İzmir ‘de adımızı her semtte duyurabilecek bir konuma gelmek ve Türkiye Şampiyonalarına katılacak başarılar elde edip adımızı Türkiye ‘ye duyurmuş bir alt yapı kulübü olmak istiyoruz.

Ayrıca basketbolun temel becerilerini kazanmış, Milli takım ve  A takımlar seviyesine oyuncular yetiştirmek en büyük arzumuz.

Altyapı kulüplerinin yaşadığı en büyük sıkıntılardan birisi çalışacak salon bulmaktır. Bizim en öncelikli planımız kendimize ait bir salonumuz olması ve sporcularımızın eğitim ve spor yaşamlarını birlikte götürebileceği bir okul ile ortak noktada buluşmak için adımlar atıyoruz. 1 sezonumuzu tamamladık ve her geçen gün büyüyen bir aileyiz, ilk yılımızda ulaştığımız sporcu sayısı bizi çok motive ediyor ve ileriye dönük özgüvenle çalışmamızı sağlıyor.

Ben bir paragrafta ana sponsorumuz olan Keller Williams Gayrimenkul Danışmanlık firması ve kurucu ortağı Kemal Tekşen için açmak istiyorum. Bizlere en başında beri güvendikleri ve verdikleri destek için çok teşekkür ediyoruz.

Biz bu yola çıkmaya karar verdiğimizde aklımızdakileri paylaştık, neler yapabiliriz bunları konuştuk, hedeflerimizi anlattık ve birlikte güzel işler başarabileceğimiz konusunda hem fikir olduk.

Keller Williams ‘ın ve Kemal Bey’in kurumsal tecrübesi bizim amatör ruhumuzla çocuklarımız için adım adım güzel şeyler yapmaya başladık ve yapmaya devam edeceğiz.

Altyapıbasket: Şuan ki gidişattan ve ilgiden memnun musunuz? Amaçladığınız seviyeye ulaşabildiniz mi?

İbrahim Gündebahar: 1.5 yıl gibi kısa süre içinde alınan mesafeden hepimiz çok memnunuz. EGE ASİST ismi hızla büyüyen geniş bir aileye dönüştü. İzmir basketbol şehri ve siz iyi şeyler yapınca aileler buna ilgisiz kalmıyor. Çocuklarının ilgili ellerde olması onları da mutlu ediyor ve bu kart topu etkisi yaratarak bizim büyümemize de katkı sağlıyor. 2016 sonunda tek bir salona ve daha sonraki yıllarda da kendi salonumuza geçmek gibi hedeflerimiz var.

Altyapıbasket: 9 Eylül Spor Kulübü’nden ekip olarak ayrılışınız ciddi ses getirdi. Bununla alakalı bir şeyler söylemek ister misiniz?

İbrahim Gündebahar: 9 Eylül spor kulübünde 4.5 yıl ciddi bir emek verdim. Çalıştırdığım takımlar ile kazanılan çok büyük başarılar var. 98 jenerasyonu ile İzmir ve Türkiye Şampiyonu , 99 takımı ile Türkiye 5, 2000 jenerasyonu ile Türkiye 3 olduk.  Aynı şekilde Baha Coşkun arkadaşımız 98 jenerasyonu ile yıldız erkek senesinde 1 yaş büyüklerine karşı Türkiye 7, hedef senesinde Türkiye 2 olduk. Baha ‘nın antrene ettiği 2001 takımı minik senesinde İzmir 3 olduk. Emre Altıntaş’ın antrene ettiği 2002 takımını final grubu başlangıcında yarıda bırakmak zorunda kaldı fakat minik erkeklerde o sene İzmir 2. liği geldi. Ayrıca Zeynel Çapkurt arkadaşımızın antrene ettiği yıldız takım gelişim liginde İzmir 3.sü olduk.

Olduk diyorum çünkü biz bir ekiptik ve birlikte başardık:)  Kulübün başkanından, Meral ablamıza kadar çok iyi bir ekip ve düzen vardı. Fakat gelen başarılar iyi yönetilemeyip, başka amaçlar için kullanılmaya başladığında, ben merkezcilik ile emekler yok görüldüğünde, ister istemez bir yol ayrımı başlıyor. Mutlu olmayınca olmuyor. Antrenör ekibi olarak anlaşamadığımız maddi  ve manevi bizi yaralayan konular vardı, işimizi daha profesyonel ve çocukların geleceğine yönelik çalışmalar yapabileceğimiz bir ortam yaratabilmek heyecanıyla ayrılma kararı aldık.

Altyapıbasket: İzmir’de ki rakipleriniz ile alakalı ne düşünüyorsunuz? İzmir altyapısını analiz etmeniz gerekirse basketbola ve çocuklara yapılan yatırımı nasıl buluyorsunuz?

İbrahim Gündebahar: Karşıyaka büyük bir camia basketbolun İzmir’de bu kadar büyük ilgi görmesindeki en büyük pay onların. İzmir’e getirdikleri Türkiye kupası ve Lig şampiyonluğu İzmir için muhteşem oldu. Aynı şekilde alt yapı olarak ta çok başarılılar ve spor okulları her yerde.

Alt yapıda takım bazında Gelişim Koleji ve Gediz Üniversitesi de ciddi rakipler ellerinde çok potansiyelli oyuncular var.

İzmir Basketbol konusunda ne kadar yatırırsan o kadar karşılığını alabileceğin bir yer. Toplumda ciddi bir bilinç var ve herkes istekli. Alt yapıya yönelik iyi örneklerin sayısını arttırmak lazım ki bizde buna katkı vermek için çalışıyoruz.

Altyapıbasket: Son olarak web sitemiz ile alakalı fikirlerinizi de merak ediyoruz. Yeterince takip edebiliyor musunuz?

İbrahim Gündebahar: Altyapıbasketin tekrar hayata dönmesine çok sevindik. Maçları ve programları  tek noktadan güncel bir şekilde takip etmek bizim için çok önemli.

Alt yapıda emek veren  sporcuların kendi haberlerini okuması müthiş bir güven kazandırıyor.

Düşüncelerimizi yaptıklarımızı, yapacaklarımızı sizler vasıtası ile duyurmak çok güzel, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz