Ankara Liselerarası Erkekler A Ligi’nin şampiyonu Samanyolu Koleji’nin antrenörü Halil Erçıkdı ile liseler düzeyinde yıllar sonra gelen şampiyonluğu konuştuk.

 

Şampiyonluk nasıl geldi anlatabilir misiniz?

Bu sezon dar bir kadroyla oynamak zorunda kaldık. Kadromuzda 6 tane 1999 doğumlu 2 tane 1998 doğumlu olmak üzere 8 oyuncumuz vardı. Yani hem eksik hem de bir yaş küçük kadroyla başladık.

8 kişilik rotasyon takımı bu zorlu süreçte nasıl yıprattı mı, siz ne gibi hamlelerde bulundunuz ?

11 yıllık antrenörlük yaşantımda ilk defa taktiksel değil de yorgunluk endeksli molalar aldım.

samanyolu şamp lise foto

Sezon boyunca en çok zorlandığınız karşılaşma hangisiydi ?

Tabi ki final maçı en zorlandığımız karşılaşma oldu. Rakibimizde Türk Telekom, Maliye Milli Piyango, Ted Kolej gibi güçlü kulüplerin yetenekli oyuncuları vardı. İşimiz zordu ama oyuncularım sadece bir maça değil sezonun tamamına karakter koydular. Çünkü biz kura avantajı ile finale çıkmadık. Basketbola yatırım yapan ve sıralamada ilk beşe giren tüm takımları yendik. Zor maçlar yaparak gelmenin avantajını kullandık. Oyuncularım yıprandı ama semeresini aldılar.

Bir çok kişi size şampiyonluk konusunda fazla şans vermiyordu , takımınızı nasıl motive ettiniz?

Oyuncularıma final maçı dahil ekstra bir motivasyon konuşması yapmadım. Tecrübeli ve istekli olmalarını görmek benim için yeterliydi.

samanyolu şamp 2 foto

 Samanyolu Koleji olarak hedefleriniz nelerdir?

Öncelikle eğitim sonraki aşamada basketbol diyoruz. Ilkokul, ortaokul, lise, üniversite ve akademisyenlik dönemleri için gençlere abilik yapıyoruz.

Yeni Enesler var mı ? 

Geçen sezondan Ahmet Can Duran ve Batur Şahinöz Fenerbahçe Ülker’de devam ediyor. 99 jenerasyonundan iki isim bu sene şampiyonada öne çıkacak gibi gozukuyor.

Ayrıca; Fenerbahçe  Enes Kanter transferinde bize hatırı sayılır bir bonservis bedeli ödediğini iddia ediyor. Bu konuda bize bir kahve ikram etselerdi daha makbule geçerdi. Fenerbahçe Ülker bizim hakkımızı yediği için Ömer gibi starlarını kaybetmeye devam edecekler. Geçen sezon Ahmetcan Duran için söz verdikleri bonservis ücretini de ödemediler. Bizim orta birinci sınıfta Kütahya ilinden yatılı olarak aldığımız ve tam 4 sezon eğitim, konaklama, yemek ve rehberlik hizmeti sunduğumuz bir oyuncuyu beş kuruş para vermeden aldılar. Bu konuda hakkımızı helal etmiyoruz, kader her zaman adalet eder.

Bu arada Milli takım antrenörlerine de buradan sitemde bulunmak istiyorum. Enes Kanter bizim oyuncumuz iken seçmelerde görevli antrenörlere milli takıma almaları için neredeyse yalvardık ve bize yetersiz olduğunu söylediler. Fenerbahçe Ülkere transfer olunca birden Enes oyuncu oluverdi. Ahmet Can Duran bizim oyuncumuz iken bizzat Yıldız Milli takım antrenörünu aradım ve takıma alınmasını istedim. Bana kilolu olduğunu söyledi. Fenerbahçe Ülkere transfer olan Ahmet Can antrenman bile yapmadan Milli takıma gitti. MVP oldu ve 3.luk maçında son sayıyı atınca o antrenör Ahmet Can’ın boynuna sarıldı. Şimdi soruyorum, Ankara takımlarındaki oyuncular milli takıma girebilmek için İstanbul veya Bursa’ya mı transfer olmak zorunda. Ankara’daki kulüpler ellerindeki yetenekli oyuncuları nasıl elinde tutacak. Bu konuda biraz daha vicdanlı olmaları gerekir diye düşünüyorum.

samanyou lise şamp takım

Şampiyon Kadro

  • Mahsum Aytemur 1998
  • Elber Polat 1999
  • Talha Emir Polat 1999
  • Memduh Furkan Köksal 1999
  • Yiğit Özovalı 1999
  • İbrahim Pınarer 1998
  • Gökhan Türkgüler 1999
  • Orkun Ertaş 1999

Röportaj: Efe Can Önal