Ankara’da Okullar Yıldız Erkekler kategorisinde oynanan Maltepe Ortaokulu – ABC Koleji final müsabakası kural hatası nedeniyle 31.12.2015 Perşembe saat 11:30’da MEB Beşevler Spor Salonu’nda tekrar oynanacaktır.

Kural hatasına neden olan olay ise; Maltepe Ortaokulu’nun maçın bitimine 0.2 saniye kala skor 42-42 iken topu oyuna sokup şut yoluyla sayı bulmasından dolayı gerçekleşmiştir.

Altyapibasket.com’un notu: Bu konuyla ilgilli çok fazla sayıda hakem hatası-kural hatası tartişması olmakta bu günlerde ve Meb Beşevler Spor Salonu’nda ki skorboard’un süreyi durdurma konusundaki arızadan bahsedenler de var. Sitemizde yayınlamak üzere konuyla ilgili her iki tarafın da açıklamalarını bekliyoruz. Ayrıca Okul Sporları ve Federasyondan’da gerekli açıklamalar olduğu takdirde sitemizde yayınlayacağız.

 

ABC Koleji antrenörü Ufuk Akgül’den aldığımız maili aynen yayınlıyoruz :

1 KASIM 2015 TARİHLİ FİBA YORUMLARI

 

http://www.tbf.org.tr/docs/default-source/tbf/basketbol-oyun-kurallar%C4%B1/fiba-yorumlari-01-kasim-2015.pdf?sfvrsn=4 (LİNK ADRESİ)

 

16-7 Bir topu oyuna sokma durumunda ya da son ya da tek serbest atış sonrasındaki ribauntta, saha içindeki oyuncunun topa temas etmesinden, topun o oyuncunun elinden çıkmasına kadar bir zaman periyodu daima geçecektir. Buna, özellikle periyodun sonuna doğru dikkat edilmesi özellikle önemlidir. Zaman bitmeden önce bir şut atmak için minimum bir uygun süre olmalıdır.

 

Eğer oyun saati 0:00.3 saniye gösteriyorsa oyuncunun, periyot sonu için oyun saatinin sesli işaretinden önce topu elinden çıkardığını belirlemek hakem(ler)in görevidir.

 

Eğer ancak, oyun saati 0:00.2 ya da 0:00.1 saniye gösteriyorsa, geçerli bir sayı, sadece havadaki bir oyuncunun topu tiplemesi ya da direkt topu smaç vurmasıyla olur.

 

 

16-8 Örnek: A takımına, oyun saati

(a) 0:00.3

(b) 0:00.2 ya da 0:00.1 gösterirken topu oyuna sokma hakkı verilir.

 

Yorum:

(a) Eğer sahadan bir şut girişimi olur ve girişim sırasında oyun saati, periyot sonu için sesli işaret verirse, topun oyun saati, periyot için sesli işaret vermeden önce elden çıktığını belirlemek hakemlerin sorumluluğundadır.

 

(b) Eğer sadece, oyuna sokma pasında top havadayken sepete tiplenirse ya da direkt smaç vurulursa sayı verilebilir.