İzmir’de ki röportaj kuşağımızda bu hafta konuğumuz Şirinyer Doruk Spor başkanı Bülent Kalyoncu. Kendisi ile kulübün kuruluşundan, bugünlere gelmesine dek yaşadığı süreci konuştuk.

Altyapıbasket: Bülent Kalyoncu’yu daha yakından tanımak isteriz. Kişisel ve ailevi bilgilerinizi öğrenebilir miyiz?
Bülent Kalyoncu: 1964 İzmir doğumluyum ve 1990 yılından bu yana da sevgili eşim Hatice ile evliliğimizi sürdürüyoruz. 2000-2006 yılları arasında Şirinyer İdman Yurdu’nda şube sorumluluğu görevini yürüttükten sonra, çok değerli arkadaşlarımla Şirinyer Doruk Spor’u hayata geçirdik. O günlerden bu yana başkanlık görevimi yürütmekteyim.

Altyapıbasket: Şirinyer Doruk Spor’un kulüp başkanısınız. Bu kulübün kurulumunda ve bugünlere gelmesinde payınız şüphesiz ki büyük. Geçen zaman içinde yaşadıklarınız ile alakalı neler söylersiniz?

Bülent Kalyoncu: Kulübümüzün bu durumlara gelebilmesinde katkım vardır tabi ki ama bugüne kadar burada görev yapan antrenörlerimin, sporcularımın ve değerli velilerimin bu oluşumdaki payı yadsınamaz. Onların sevgileri ve özverileri olmasa bu aileyi ayakta tutamayabilirdik. Herkese çok teşekkür ediyorum.

Altyapıbasket: Bu döneme kadar çeşitli altyapı başarıları elde ettiniz. Kulüp misyonunuzu nasıl açıklarsınız?

Bülent Kalyoncu: Aslında tüm amacımız çocuklarımızın mutlulukları üzerine. Dışarıda çocuklarımız için bir çok sıkıntılı ortam mevcut. En büyük çabamız çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan ve ortamlardan uzak tutabilmek. Bu amaç doğrultusunda var gücümüz ile çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz. Günümüz altyapılarında oynayan çocuklarımızın bir çoğu profesyonel olamayacak. Bu yüzden akademik durum bizim için çok daha önemli. Örneklemem gerekirse; 2007-08 sezonunda yıldız erkek kategorisinde İzmir 3.sü olan ve Türkiye finallerine katılma hakkı kazanan bir takımımız vardı. Bu kulüp olarak bizim için çok önemliydi. Fakat daha da önemlisi bu turnuvaya katılan takımdaki 14 oyuncumuzun tamamı geçen yıl üniversitelerinden mezun oldular. Bizim için şahane bir duygu.

Altyapıbasket: Artık geleneksel hale gelen ve en iyilerin katıldığı ‘Doruk Cup’ hakkında konuşalım biraz. Oldukça başarılı ve göze hoş gelen bir organizasyon. Doruk Cup’ın geçmişi ve geleceği ile alakalı fikirleriniz neler?

Bülent Kalyoncu: Doruk Cup, gerçekten inanılmaz ilgi duyulan bir turnuva olmaya devam ediyor.Turnuvamıza gelen takımlar İzmir basketbolunun üst düzey kulüpleridir.Takımlar, minikler kategorisinde bu turnuva ile hem takımlarının gücünü hem de oyuncularının gelişimini takip edebiliyorlar. Minikler ligi için de iyi bir prova yapıyorlar. Katılımcı bir takımın velisin söylediği gibi bir nevi “Şampiyonlar Ligi”. Bizlerde misafirlerimizin mutlu olabilmeleri için salonumuzun imkanları doğrultusunda canla başla çalışıp ilgi ve alakalarının devam etmesi için elimizden geleni yapacağız. Çünkü, bu kulübün mayasında MUTLU ETMEK var.

Altyapıbasket: Bugüne dek altyapınızdan yetiştirdiğiniz ve daha üst düzey kulüplere gönderdiğiniz oyuncuları bir gözden geçirelim. Kimleri sayabiliriz?

Bülent Kalyoncu: Elbette ki bizimle spor hayatına başlamış ve şimdi çeşitli kulüplerde oynamakta olan birçok sporcumuz var.Bu arkadaşlarımız ile övünüyoruz.Biz yetiştirici bir kulübüz ama bunu sadece sporcu bazında da düşünmemek gerekir. Zira İzmir’in en güzide kulüplerinde basketbol antrenörleri ve voleybol antrenörleri arkadaşlarımız da bulunmakta, İzmir il temsilciliğinde, Türkiye Basketbol Federasyonun’da görev alan birçok hakeminde de yolu Doruk Spor’dan geçmiştir.Özellikle isim vermek istemedim unuttuklarım olabilir kimsenin kalbini kırmak istemem ama hepsi ile gurur duyuyorum.Başarılarının artarak devam etmesini diliyorum.Bu arkadaşların yeni nesiller için rol model olmaya devam etmelerini istiyorum.

Altyapıbasket: Mert Camcı sanırım altyapınızdan çıkıp en fazla rağbet gören isimdi. Banvit’e gidiyor derken bir anda Anadolu Efes’e transfer oldu. Spekülasyonların çok olduğu ve hala da konuşulan bir konu bu. Bir de sizden yani birinci ağızdan dinleyelim bu transferin iç yüzünü. Nasıl gerçekleşti Mert Camcı & Anadolu Efes sentezi?

Bülent Kalyoncu: Çok uzun zamandır bu camianın içinde olan biriyim. Acı tatlı birçok olaya tanıklık ettim ama beni en çok zedeleyen,üzen ve yaralayan bu konu olmuştur. Evet Mert Camcı için Banvit Spor Kulübü ile yaklaşık 1 yıl öncesinden ailesinin bilgileri doğrultusunda birçok görüşmeler gerçekleştirerek anlaşmıştık. Anlaşma olmasına ve bilinmesine rağmen, küçük kulüpleri “köşeye sıkıştırarak” ,kişilikleri tam anlamı ile oturmamış veliler ile işbirliği yapılarak gerçekleşen transferleri hiç etik bulmuyorum. Rekabet olacaktır ve olmalıdır da ama bu şekli ile değil. Şunuda açık yüreklilik ile ifade edeyim benim serzenişim “etik” kelimesi ile alakalıdır.Bu kadar olumsuzluklara rağmen olaylar ile hiç bir alakası olmayan Mert Camcı oğlumu çok seviyorum. Takımında ve Milli Takımlarımızda üstün başarılar gerçekleştirecek, herkesin gururu olacaktır.Gerçekten bu konudan çok sıkıldım umarım kendimizi ifade edebilmişizdir camiaya.

Altyapıbasket: Şirinyer Anadolu Lisesi spor salonunu kullanıyorsunuz ve bildiğim kadarı ile de %100’e yakın bir doluluk oranınız var. Gençlik Spor İl Müdürlüğünün bu sezon bir yardımını da aldınız ve salonunuza bir ofis kazandırdınız. İkinci bir salon ve yeni öğrenciler ile daha da büyümeyi amaçlıyor musunuz? şd

Bülent Kalyoncu: Evet İzmir Şirinyer Anadolu Lisesi Spor Salonunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. İlgi ve alakadan oldukça memnunuz. Hissettiğmiz kadarıyla tüm oyuncularda çok mutlular. Bu arada okul müdürümüz Sayın Ercan Fidan’a ve okul aile birliğine de çok teşekkür ederim.Bizlerin hangi amaca hizmet ettiğimizin farkında oldukları için ayrıca minnettarım. İzmir Gençlik Spor Hizmetleri birimi amatör kulüplere ön gördükleri ödenekten bizlerde yararlandık. Tüm birime ve Aydın Candan ile mesai arkadaşlarına tekrar teşekkürler.Okulumuz salonuna , kulübümüze yaratmaya çalıştığımız nezih ortamın farkındayız.

Altyapıbasket: İzmir’de ki basketbol gelişimi ve sporcu eğitimi ile alakalı neler söylersiniz? Bir çok rakibiniz var ve yüzlerce oyuncu eğitiliyor. Hem kendi sisteminiz hem de genel yapı ile alakalı düşünceleriniz nelerdir?

Bülent Kalyoncu: Rakip olarak nitelendirmek istemiyorum onların hepsi bizim dostumuz,kardeşimiz.Şekil olarak baktığımızda her nekadar rakip görülsekte bu bir oyun. Yenmekte yenilmekte var büyütmemek gerekir.Her kulübün idealleri farklı olabilir. Gençlerimize değer vermek zorundayız. Bizlerin yaptıkları doğrultusunda hayata bakış açıları şekilleniyor. Onun içindir ki attığımız her adıma dikkat etmeliyiz.

Altyapıbasket: Son olarak web sitemiz ile alakalı fikirlerinizi öğrenebilir miyiz?

Bülent Kalyoncu: Altyapı basket ailesi basketbol altyapı liglerine bir renk kattı.Çalışmalarınızı takip ediyorum ve böyle bir organizasyona öncülük ettiğiniz için sizi tebrik ediyorum. Maçlarımızı ordan takip edebilmek bunları paylaşabilmek güzel bir duygu. Umarım yılmadan devam edersiniz. Bu röportaj için de çok teşekkür ederim. şd1