Ankara’nın değerli kulüplerinden Detay Spor Kulübü- Ömer Aşık Spor Okulları adına Cem Şaldırdak ile yaptığımız röportaj sizlerle …

Sizi tanıyabilirmiyiz?

Merhaba ben Cem Şaldırdak. Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum. 1985 Ankara doğumluyum ve basketbol yaşantıma da 1995 yılında  Çankaya Üniversitesi Spor Kulübü-o zamanki Arı Koleji- altyapısında başladım. Üniversite için Muğla’ya gidene kadar Çankaya Üniversitesi’nin her kategorisinde basketbol oynadım. Muğla’ya  gittikten sonra Üniversite takımı ve bölgesel lig takımlarında basketbola devam ettim ve yaklaşık 16 sene basketbol oynadım. Askerliğimi 2010 yılında İstanbul Hava Harp Okulu’nda Harbiyeli öğrencilere basketbol dersleri vererek ve Okulun erkek basketbol takımını çalıştırarak yaptım. O sene İstanbul’da düzenlenen Harp Okulları Avrupa Basketbol Şampiyonasında yarı finalde Yunanistan’ı , finalde Almanyayı yenerek Şampiyon olmayı başardık. Son 3 senedir de Ankara Detay Spor Kulübü ailesinin bir üyesiyim.

detay 2

Kulübünüzü tanıtır mısınız? Hangi alanlarda faaliyet veriyor kaç yaş aralığındaki öğrencilere hizmet veriyor?

Ankara Detay Spor Kulübü olarak 2010 senesinde MEV Koleji Özel Ankara Okulları kapalı spor salonunda hizmet vermeye başladık. Kulübümüz bünyesinde Ömer Aşık Basketbol Okullarını da barındırmakta ve 5-15 yaş arası çocuklara kaliteli ve gerçek basketbol eğitimi verilmektedir.

Kulüp hedeflerini anlatır mısınız?

Kulüp olarak ilk hedefimiz; öz güven sahibi, sosyal ilişkileri kuvvetli, saygılı ,takım duygusuna sahip, kazanmayı tek amaç edinmemiş sporun amacının ne olduğunu kavrayabilen , iyi sporcu ahlakına sahip, disiplinli ve sorumluluk sahibi gençler yetiştirmektir.

İlerde basketbolu bırakmış dahi olsa sporcularımıza ilerideki yaşantılarında faydalı olacak, kullanabilecekleri ve karakterlerini  geliştirecek şeyler kazandırmayı çok önemsiyoruz. Sporu bütün bunları severek kazanabilecekleri bir araç olarak görüyoruz.

Bunun yanında kulübümüz bünyesinde yer alan sporcularımıza spor okulu mantığından uzak, gerçek kulüp mantığıyla kaliteli basketbol eğitimi vermek ve Türk basketboluna katkıda bulunacak ,Türk basketbolunda iz bırakabilecek sporcuları yetiştirebilmek de temel hedeflerimiz arasında.

Sporcularımız profesyonelliğe adım atacak düzeye gelirlerse ; oyuncularımızdan bahsedilirken çok iyi insan, çok iyi basketbolcu denilmesi de en büyük arzumuz.

Kulübünüzde farklı olarak ekstra ne tür çalışmalar yapılıyor? (Saha içi saha dışı, takım bazlı veya, bireysel performans gelişime yönelik)

Saha dışında;  takım toplantıları , takım yemekleri, maç editlerini izleme, A takım maçlarına gitme, eğlenmeye yönelik; sinema, halı saha maçları.. gibi takım organizasyonları planlayıp bunları yaratıcı ve geliştirici şekilde kullanmaya çalışıyoruz.

Saha içine gelirsek ; takımlarımız için hazırlık maçları yapmaya gayret gösteriyoruz. Sadece Ankara içinde değil , Anadolu Efes, Banvit, Acıbadem gibi kulüplerle de hazırlık maçları yapmaya çalışıyoruz. Yaz dönemi ve Sömestr dönemlerinde kamplar düzenlemeye ve sporcularımızı bu kamplarda ekstra çalışmalarla geliştirmeye çalışıyoruz. Daha çok çalışması gereken oyuncularımızı alt veya üst kategori takımlarımızın antrenmanlarına yönlendirerek daha çok antrenman yapması için uğraşıyoruz. Ayrıca özel derslerimiz oluyor ve oyuncularımıza bireysel olarak daha fazla çalışabilme imkanı sağlayabiliyoruz.

detay 3

Neden Ömer Aşık ?

Ömer Aşık hem sporcu kişiliği ve başarısı hem karakteri dolayısıyla kulübümüzün bakış açısını ve hedeflerini iyi anlatan bir basketbolcu. Bizim yetiştirdiğimiz sporculara vermek istediğimiz özellikleri yansıtan bir sporcu olduğuna inanıyoruz. Disiplini, çalışma arzusu, saygılı ,karakterli bir sporcu olması bu önemli ismi seçmemizde etkili oldu.

Kulüp Ekibini Tanıtır Mısınız?

Kulübümüzün kurucuları tecrübeli antrenör Hasan ÖZMERİÇ ve tecrübeli 1.Lig basketbolcusu Özgür ADIGÜZEL. Hem takım çalışmalarında hem de özel antrenmanlarda bu iki tecrübeli ismin tecrübelerinden ve bilgilerinden faydalanabiliyoruz ve hem kulübümüz antrenörleri, hem de oyuncularımız için bunun çok önemli bir şans olduğuna inanıyorum.

Eski 1.Lig Basketbolcusu ve tecrübeli altyapı antrenörü  Rüştü HAYTAOĞLU,

Eski TB2L oyuncusu  ve tecrübeli altyapı antrenörü Ayberk NAYİR,

Eski Hacettepe 1.Lig yardımcı antrenörü  Utku SARIGÜL,

Eski basketbolcu Taylan ÖZGÜMÜŞ,

Altyapı antrenörü Murat GÖNÜLLÜLER,

Ve ben Cem ŞALDIRDAK.

Basketbol okullarının sizce altyapıdaki değeri ne derece ve ne kadar verimli çalışmalar yapılabiliyor?

Basketbol okulları altyapının en önemli noktası. Sporla ve basketbolla ilk defa tanışan miniklerin bu sporu sevmesi ve temel becerileri kazanabilmesi için gerçekten çok değerli. Ancak ne kadar verimli ve kaliteli eğitim verilebiliyor maalesef bu nokta da bazı sıkıntılar var.

İlk olarak çalışma yapılacak ortamın sağlanmasında problemler çıkıyor. Yeteri kadar salon bulunmuyor. İkinci olarak bazı basketbol okullarının bu işi sadece para kazanma kapısı olarak görmesinden kaynaklanıyor ve ne yazık ki daha iyi yapmaya çalışan okulları da sistem buna zorluyor. Bence devletin teşvik etmesi gereken yegane oluşumlardan bir tanesi de spor okulları olmalıdır. Çünkü spor okulları çocukları çağımızın hastalığı bilgisayar, tablet, akıllı telefon bağımlılığından, tembellikten, yalnızlıktan , hareketsiz ve özgüvensiz kişilikler yetişmesinden koruyor. Sağlıklı, girişken, hareketli çocuklar olmalarını sağlıyor. Ve yetenekleri ön plana çıkanlar da ilerde lisanslı olarak basketbol oynama şansına sahip oluyorlar. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘’Bütün millet ve memleket evlatlarını sportmen yapabilmek için sarf edilen çalışmanın ehemmiyet ve kutsiyeti aynı derecede kıymetli ve mühimdir.’’

detay 1

Altyapı statüleri ile ilgili düşünceleriniz neler, altyapı basketbolu ile ilgili geliştirilmesi gerekenler neler?

Altyapılar da çok sayıda takım var. Örneğin bu sene AGEL B de 50, AYEL B de 61, AKEL B de 51, AMEL B de 54 takım yer alıyor. AKEL A , AYEL A maçları da sezon başında başlıyor. Tüm bu maçları iyi bir program da oynatabilmek kolay değil ancak bu konuda en büyük problem yine salon sıkıntısı. Ankara gibi bir şehirde bu sene Ali Özdemir Spor Salonu’nun da katılmasıyla maç yapılan 7 salon bulunmakta ki bu salon da ne kadar yeterli tartışılır. Bence salon sayısı arttırılmalı ve bununla birlikte maçlar tüm sezona yayılmalı. Özellikle B kategorisinde oynayan takımlar ilk gruptan çıkamayınca sezonları hemen bitiyor. Bu takımlar da elenen diğer takımlarla maç yapmaya devam edebilmeli.

Tabii işin birde basketbol tarafı var. Altyapılarda alan savunması kesinlikle yasaklanmalı ve kim gerçekten basketbol oynamaya çalışıp oyuncu gelişimine önem veriyor , kim günü kurtarmaya çalışıyor belli olmalı. Oyuncularıma her zaman söylediğim ve onlardan her zaman istediğim bir şey var ; sahada olmaktan , benchte oturmaktan, takımın bir parçası olmaktan keyif alın. Oldu bittiye gelmesin ve maç bittikten sonra aklınızda, anınızda güzel şeyler kalsın. Ama minik takımlarda bile alan savunması yaparak, 5 oyuncuyu da boyalı alana doldurarak, rakibi basketbol oynatmamaya çalışarak oynayan bir rakibe karşı bu çocuklar nasıl keyif alabilirler. Alan savunması altyapıların en büyük problemlerinden biridir.

Oyuncu bazında geliştirilmesi gereken durumlar neler?

Yıldız takım seviyesine gelene kadar tüm takımlarda, maç kazanma , fazla maç yapabilmek için gruptan çıkma mecburiyetinin ortadan kaldırılarak oyuncular için gerekli temel basketbol fundamentalinin verilmesine önem verilmesi gerekiyor bence. Dribling, pas, stens, çabukluk, kuvvet, bitiriş, hücum ve savunmada 1 e 1 fundamentalinin en iyi seviye de olması temel olmalı. Yıldız takım hatta genç takım seviyesinde hala sol turnike atamayan çocukların olması bence çok acı. Oyuncuların yıldız takıma kadar bu özellikleri en iyi düzeye getirilmeli ve yeterince maç yapabilmeli.

Velileriniz ile saha dışı nasıl çalışmalar yapıyorsunuz?

Velilerimizle saha dışında bazı toplantılar gerçekleştiriyoruz. Bazı takımlarımızla oyuncularımızın da yer aldığı kahvaltılara, yemeklere katılıyoruz. Bunların dışında velilerimize yönelik  fazla bir çalışma yaptığımızı söyleyemem.

 Velilere ekstra önerileriniz neler?

Velilerin akıllarında tutmaları gereken ilk şeyin çocuklarını kulübe, spor okuluna ilk getirdikleri an olması gerektiğine inanıyorum. Çünkü o zamanlar velilerin ilgilendikleri tek şey çocuklarının huzurlu, mutlu, keyifli olması. Ve çoğu veli basketbol ile ilk defa tanıştığı için olması gerektiği gibi hakemlere ya da oyuna yönelik herhangi bir müdahalede bulunmuyor. Ancak yıllar geçip antrenmanlara, maçlara katılmaya başlayıp , çocukları da belirli bir eğitim aldıktan sonra maalesef kendilerini her konuda söz sahibi görebiliyorlar. Hakemlere, antrenörlere, oyunculara, oyuna müdahale hakları olduğunu düşünebiliyorlar ve bu konuda yanlışa düşüyorlar. Çocuklarını bulundukları düzeye getirenlerin, emek verenlerin ,onlara antrenman yaptıran antrenörleri olduğunu unutuyorlar ve benim çocuğum çok iyi yanılgısına düşüyorlar. Maç içerisinde hakemlere bağırmayı ya da küfür edecek düzeye düşmeyi kendilerine hak görüyorlar. Karşı takım velileriyle kavga edecek duruma düşebiliyorlar  ve şunu fark edemiyorlar ki çocuklar ailelerinin aynası oluyorlar.

Benim velilere naçizane önerim : Çocuklarını güvendikleri bir kulübe, spor okuluna yazdırsınlar ve çocukların antrenörleriyle, takım arkadaşlarıyla, karşı takım oyuncularıyla, hakemle ..vs ilişkilerinin kendilerine özgü olduğunu , çocuklarının ayrı bir birey, kişilik olduğunu lütfen unutmasınlar.

Basketbolun ülkede ki durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Üst yapıda çok güçlü bir lige sahibiz.

Spor Toto Basketbol Ligi gerçekten çok önemli ve marka değeri olan bir lig. 4 takımımız Euroleague’de , 4 takımımız Euro Cup’ da , 2 takımımız EuroChallenge’ da yer alıyor. Avrupa’da 10 takımla temsil ediliyoruz. Ligimizde bütün takımlar birbirini yenebilecek düzeyde. Çok fazla yatırım yapılıyor ve basketbol seyircisi de artmakta. Ancak ne kadar yerli ve genç oyuncu oynatılıyor, kaç antrenör gençlere şans tanıyor bu biraz sorun teşkil ediyor bizim basketbolumuz için. Bazen bir maç izliyoruz saha da 10 yabancı oyuncu 2 yabancı antrenör yer alıyor ve biz Türkiye Basketbol Ligi maçı izliyoruz.

Kadınlar Basketbol Süper Ligi ve Türkiye Basketbol 1.Ligi de aynı şekilde yatırımın yüksek olduğu ve kaliteli Ligler. Ancak yerli basketbolculara ve genç basketbolculara daha fazla şans verilmesi gerektiğini düşünüyorum

Altyapı Milli takımlar bazında düşünceleriniz neler? Başarılı milli takımlara sahibiz.

Alt yapı Milli takımlarımız çok değerli ve başarılı sporcuları barındırıyor ve son yıllarda altyapılarda bir çok madalya kazandık ancak bunu üst yapıya taşıyamamamızın temel sebebinin genç basketbolcularımızın yeterli ve kaliteli maç tecrübesi yaşayamaması olduğunu düşünüyorum. Bağlı bulundukları kulüplerde yeterli zamanı bulamıyorlar maalesef ve altyapıda ışıl ışıl parlayan sporcularımız kaybolup gidiyorlar. A takım seviyesine gelindiği zaman Alt Yapı Milli Takımlarda üstün geldiğimiz takımlara karşı başarı sağlayamıyoruz ve bu takımlarda Alt Yapı Milli Takımlarda rakibimiz olan oyuncuların A takım seviyesinde de önemli süreler aldığını ve gelişimlerinin de buna göre olduğunu görebiliyoruz.

Altyapibasket.com hakkında ne düşünüyorsunuz önerileriniz veya eleştirileriniz neler?

Bu sitenin çok değerli ve önemli olduğunu düşünüyorum. Bilgiye ulaşma konusunda eksi ve artı yönleri anlatabilme açısından da önemli bir kaynak olduğunu düşünüyorum. Gerek takımlar hakkında bilgiler , gerek röportajlar yoluyla basketbol altyapısının doğruları ve yanlışlarını yansıtması , bu işe gönül vermesi gerçekten değerli. Yaşatılması gereken bir site.

Ancak daha önce de bahsettiğim gibi o kadar çok takım var ki buna her ilde bir kişinin yetişebilmesi mümkün değil. Haftalık takım değerlendirmelerinin yapılabilmesi , haberlerinin verilebilmesi konusunda aksamalar oluyor. Örneğin bizim her takımımızın sadece 1 kez haberi yayınlanabildi. Gönül ister ki her takım kendi haberini her hafta görebilsin ama bunun 1 kişiyle olamayacağını ve ekstra maliyet gerektireceğinin de farkındayım. Umarım zaman içerisinde daha iyi yerlerde göreceğimiz bir site olur.

Teşekkürler..

Röportaj: Efe Can Önal

Bizde altyapibasket.com ailesi olarak Ankara Detay Spor Kulübü’ne ve Cem Şaldırdak’a teşekkür ediyor ve başarılar diliyoruz.