İzmir’de gerçekleştirdiğimiz röportajlara bir yenisini daha ekliyoruz. Bu haftaki konuğumuz Gelişim Koleji Genç takım – EBBL takımı Baş Antrenörü ve altyapı sorumlusu Hasan Burak Çukur.

Kendisi ile basketbola adım atışını, Tuborg yıllarını ve Gelişim Koleji ile yaşadıklarını konuştuk. Keyifle okumanız dileği ile.

Altyapıbasket: Hasan Burak Çukur’u daha yakından tanıyalım. Kişisel ve ailevi bilgilerinizi öğrenebilir miyiz?

Hasan Burak Çukur: 1983 İzmir doğumluyum. 3,5 senedir evliyim ve kısmetse bir bebek bekliyoruz. Ege Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümünden mezun oldum ve 9 senedir öğretmenlik, 13 senedir de basketbol antrenörlüğü yapıyorum.

Altyapıbasket: Basketbola nasıl adım attınız? Parkeye antrenör olarak çıkma fikri nasıl oluştu?

Hasan Burak Çukur: Açıkçası çok parlak bir basketbol kariyerim olmadı. Birkaç sene DSİ alt yapısında oynadıktan sonra genç takım senemde diz ameliyatı olup basketbolu bırakmak zorunda kaldım. Daha sonra basketbol oynadığım kulüp olan DSİ’de antrenörlüğe başladım.  Beni antrenörlüğe başlatan duygu arkadaşlıktı aslında. Sakatlıktan sonra bana en zor gelen şey takım arkadaşlarımdan ayrılmaktı. Bende ayrılmadım ve o sene genç takım yardımcı antrenörlüğü ile bu mesleğe başlamış oldum. 2 sene DSİ de çalıştıktan sonra, 3 sene Tuborg’ta görev yaptım ve 8 senedir Gelişim Koleji’nde hem öğretmenlik hem de antrenörlük yapmaktayım.

Altyapıbasket: Tuborg’un bir dönem çalışanı olarak, şuan faaliyet göstermemesinin eksiklikleri İzmir’de hissediliyor mu sizce?

Hasan Burak Çukur: Tuborg İzmir’de basketbol kalitesinin yükselmesinde çok büyük rolü olan bir kulüptü. Özellikle altyapıya yaptığı yatırımla çok iyi oyuncuların piyasaya çıkmasını sağladı. Kapandıktan sonra bile çok sayıda kulüp Tuborg’un oyuncularıyla uzun yıllar takımlar kurdu. İzmir basketbolu için büyük bir kayıp olduğunu düşünüyorum.

Altyapıbasket:  Gelişim Koleji’nde uzun yıllardır çalışıyorsunuz. En başa dönersek yolunuz nasıl kesişti?hasan çukur

Hasan Burak Çukur: Tuborg kapandıktan hemen sonra askere gittim. Dönüşte daha önceden tanıdığım Namık Yazlar vasıtasıyla Gelişim Koleji ile tanıştım. Zaten uzun zamandan beri takip ettiğim ve basketbola yaptığı yatırımlarla isminden söz ettiren bir yerdi Gelişim Koleji. Burasının aynı zamanda bir okul olması ve benim öğretmenlik mesleğini de yapmayı çok istiyor olmam hiç düşünmeden beni Gelişim Koleji ailesinden biri yaptı. Benim için çok doğru bir yerdi burası . Bu iki mesleği beraber ve üst seviye hazla üstelik aynı kurum içerisinde yapacağım tek yerdi burası. 8 seneden beride öğretmenlik ve antrenörlük mesleğimi çok severek ve büyük zevkle devam ettiriyorum. Bu vesileyle kurucumuz Sayın Serdar Öner’e ve Genel Menajerimiz Namık Yazlar’a teşekkür ederim.

Altyapıbasket: Gelişim Koleji altyapısının gerçekçi hedefleri ve öncelikleriniz neler?

Hasan Burak Çukur: Bizim altyapı olarak ilk önceliğimiz kaliteli oyuncu bulmak, yetiştirmek ve A takım seviyesine kadar çıkarabilmek. A takıma oyuncu kazandırdığımız sürece kendimizi başarılı sayıyoruz. Bu işi Türkiye’de yapabilen birkaç kulüpten bir tanesiyiz. 1992 jenerasyonundan beri A takıma oyuncu vermediğimiz hiçbir sene yok. A takıma çıkan oyuncular aynı zamanda ciddi süreler alıyorlar ve bu bizi daha da mutlu ediyor. Her sene başında hedefimiz yukarı çıkan oyuncu sayısını ve kalitesini arttırmak oluyor.

Altyapbasket: Bu sezon ilk kez genç takımınızla EBBL’de mücadele ediyorsunuz. Önümüzdeki yıllarda da devam edilip gelenek haline gelecek mi bu durum?

Hasan Burak Çukur: Bizim oradaki amacımız genç takımdaki oyuncuların tecrübe kazanması ve A takımda az süre alan genç oyuncuların burada maç eksiklerinin tamamlanması. Bence çok faydalı bir oluşum oldu. Bu sene ilk defa katıldık ve sezon daha yeni başladı. Sezon sonunda artıları ve eksilerini göz önünde bulundurup önümüzdeki senelerde katılıp katılmayacağımızı değerlendireceğiz. Ama şu ana kadar geçen süre oyuncuların fazla maç yapması ve tecrübelenmesi açısından gayet olumlu devam ediyor.gelişimkoleji

Altyapıbasket: Uzun yıllardır genç takımdan A takıma oyuncu verebilen bir kulüp oldu Gelişim Koleji. Şuan ki kadroda Kaan Yılmaz, Emir Gökalp, Kemalcan Aktuna ve Deniz Genç kendi altyapınızdan yetişme sporcular. Altyapı olarak bu misyonunuzu, kalitesi ve yatırımı sürekli artan basketbolda da devam ettirebileceğinizi düşünüyor musunuz?

Hasan Burak Çukur: Kesinlikle düşünüyorum. Bu yüzden buradayız ve çalışmalara devam ediyoruz. Doğru olan sistemde bu zaten. Para verip kaliteli oyuncu bulmak kolay olanı ama altyapıdan yetiştirdiğin oyuncuların bir yerlere gelmesi inanılmaz mutluluk verici. Altyapısı sağlam olmayan A takımlar belli bir süre sonra bunun eksikliğini çekiyor hatta kapanıp gidiyor. Bunun örnekleri ülkemizde oldukça fazla. Doğru işler yaptığımızı düşünüyorum ve zaten kulüp misyonumuzun da gerektirdiği tam da bu. Gelişim Koleji olarak insani değerleri yüksek ve ahlaklı sporcuları bünyemizde barındırıyoruz. Böyle de devam edecek.

Altyapıbasket:  Aynı zamanda okulda Beden Eğitimi Bölümü Başkanlığı görevini de yürütüyorsunuz. Okulun spor alanındaki başarıları ve spora bakış açısını da sizden duymak isteriz. Bu konuda neler söylersiniz?

Hasan Burak Çukur: Bir kere sporu çok seven ve bizleri bu konuda hep destekleyen bir kurucumuz var. Sayın Serdar Öner’in spora bakış açısı ve yaptığı yatırımlar bizleri daha da şevklendiriyor. Serdar Bey’in mümkün olduğu kadar çok kişiye spor yaptırma politikası bence tüm okullara örnek teşkil etmeli. Şu an okulumuzda birçok branşta yaklaşık 300 tane lisanslı öğrencimiz var. Tüm öğrencilerimizi sporun içine sokmaya çalışıyoruz. Her öğrencinin, lisanslı olmasa bile en azından bir spor branşıyla uğraşmasını hedefliyoruz ve nerdeyse başarmış durumdayız. İyi bir sistem oturttuk kulübümüzdeki yetenekli oyuncuları okulumuza burslu olarak alıyoruz ve böylece okul takımı ve kulüp takımı paralel ilerliyor. Daha çok maç yapıp daha çok vakit geçirmelerini sağlıyoruz. Sabahtan akşama kadar aynı kampüste olmaları büyük avantaj. Bol bol özel antrenman yapabiliyorlar. Geçen sene lise takımımız Türkiye 5.’si oldu.Ortaokul takımımız Türkiye’de en iyi 16 takım arasına kaldı. Bunlar bu sistemin getirdiği başarılar. Her sene çıtayı biraz daha yukarı çekmek ve sağlam adımlarla ilerlemek istiyoruz. Hedefimiz,okul takımlarımızın her sene Türkiye Şampiyonlarına gitmesi, oyuncularımızın tecrübelenmesi ve bu tecrübelerin kulüp takımlarına yansıtarak oyuncu kalitemizin yükselmesi.

Altyapıbasket: Son olarak web sitemiz ile alakalı düşüncelerinizi de merak ediyoruz. Takip edebiliyor musunuz?

Hasan Burak Çukur: Oldukça yakından takip ediyorum. Sitenin tekrar canlanması ve hayata geçmesi gerçekten önemli. Diğer şehirlerdeki maçları ve olan biteni takip etmemiz çok daha kolaylaşıyor.Altyapıya emek veren bizlerin böyle oluşumlara sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Kategoriler: ÖZEL RÖPORTAJ