Bugün İstanbul altyapısının önemli takımlarından olan Bosna Basket’in kurucusu ve A Kadın Takımı antrenörü Kemal Karakurt ile yaptığımız röportajla karşınızdayız.

Mücadele ettiği kategorilerin birçoğunda üst turlara yükselmeyi başaran Bosna Basket’in başarısının arkasında yatan etmenleri anlatan Karakurt ayrıca genç oyunculara da önemli tavsiyelerde bulundu.

İşte başarılı antrenör ile yaptığımız keyifli röportaj…

Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Bosna Basket Spor Kulübü kurucusuyum, 24 yasındayım. Oyunculuk kariyerim yok denilecek kadar az. Altyapı kategorilerinde BASK’da oynadıktan sonra 1 sezon Bölgesel Lig’de oynadım. Ancak oynarken de asistan coach olarak görev yapıyordum. Gerçekçi düşünüp antrenörlüğün benim geleceğim olacağına karar verdim. Önce BASK sırasıyla, Bahçeşehir Basketbol ve Bahçeşehir Basket ve İhtisas kulüplerinde antrenörlük yaptım. Bahçeşehir Basket ve İhtisas’tayken 2011 yılında Bosna Basket’i kurdum.

-Bosna Basket, 2011 yılında kuruldu. Siz kulübün bu zamana kadar geldiği nokta hakkında neler söylemek istersiniz?

3 kişilik bir oyuncu topluluğuyla kurulduğunu düşündüğümüzde iyi seviyelere geldiğimizi düşünüyorum. Kulübün geldiği nokta açıkçası benim objektif olamayacağım bir konu olduğundan yorum yapmam doğru olmaz. Ancak amacımız en iyi kulüp olmak. Her zaman en yüksek hedefleri gerçekleştirmek. Kısa vadede değil uzun vadede başarılı olmak istiyoruz. Bosna Basket dendiğinde ‘iyi kulüp’ algısını oluşturmak istiyoruz.

kemalkarakurt3

-Kulüp olarak bundan sonrası için kendinize ne gibi hedefler belirlediniz?

Az önce de belirttiğim gibi iyi bir altyapı kulübü olmak istiyoruz. En iyi olmak, en azından en iyilerin arasında “devamlı” olmak istiyoruz. Kulüp olarak misyonumuz A Takım seviyesinde altyapımızdan yetişen genç oyuncuları oynatmak. Bu sezon 2. tura yükselmeyi garantilediğimiz A Kadın Basketbol takımımızda sadece 4 oyuncu transferi yaptı. 14 kişilik kadromuzda 10 oyuncumuz altyapımızdan çıktı. Önümüzdeki yıllarda da hedefimiz bu olacak. İstanbul veya farklı illerden genç yetenekli erkek-kız sporcuları bulup, A takım seviyesine çıkarmak istiyoruz. Bu sezon Kadınlarda 2. Lig’e yükseldik. Önümüzdeki sezon Erkekler Bölgesel Ligi’ne girme gibi bir projemiz var.

-Bosna Basket olarak kulübünüze olan ilgiden, aldığınız tepkilerden memnun musunuz?

İlgiden memnunuz. Başardıklarımızı gören arkadaşlarımız, ağabeylerimizin motive edici, geliştirici yaklaşımları bizi mutlu ediyor. Kulübümüze çok oyuncu gelmek istiyor. Biz de amacımıza ulaştığımızı görüyoruz. Ancak basketbol camiasındaki arkadaşlarımızdan anlayamadığımız eleştiriler de alıyoruz. Yapıcı olanları ciddiye alıp kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Ancak bazı eleştirileri gördükçe doğru işler yaptığımızı düşünüyor ve bazı haberlere gülüyoruz.

-Şu an hangi branş ve yaş gruplarında mücadele ediyorsunuz? Ayrıca kulübün bünyesinde çalışan ekibi de tanıtabilir misiniz?

Biz basketbol kulübüyüz. Sadece basketbolda başarılı olmak amacındayız. 6 – 17 yaşındaki kız ve erkek sporcularımızla altyapımız için İstanbul Liginde ve özel turnuvalarda her kategoride katılmaktayız. A Takımımız da olduğu için her yaş grubuyla üst seviyede çalışabiliyoruz.

Ekimizde yer alan isimler ise şöyle;

Kemal Karakurt: Altyapı Sorumlusu, Genç Kız ve A Kadın Takım Antrenörü
Serdar Gür: Genç Erkek ve Yıldız Erkek Antrenörü
Ozan Uzel: A Takım Genel Menajer ve Spor Okulu Koordinatörü
Kadir Can Aydın: A Takım Yardımcı Antrenör ve Bireysel Antrenör
Berkant Neşeli: Minik Kız ve Küçük Kız Antrenörü
İrfan Karakurt: İdari İşler Sorumlusu
Serkan Özen: Yıldız Kız Antrenörü, Spor Okulu Antrenörü, Asistan Coach
Mehmet Öztür: Minik B Kız Antrenörü, Spor Okulu Antrenörü, Asistan Coach
Sefa Burak Tekin: Asistan Coach

-Bu yıl özellikle Genç Kız ve Küçük Kızlarda iyi bir performansınız var ve Seri A’ya çıkmak için mücadele ediyorsunuz. Bu iki yaş grubundaki başarıyı neye bağlıyorsunuz?

3 senedir istikrarlı bir şekilde erkeklerde de başarılı oluyoruz. Geçtiğimiz sezon Genç Erkeklerde Seri B Ligi’nde ilk 16’ya kaldık ki bu sezonda grubumuzu ikinci sırada tamamlayarak aynı başarıyı tekrarladık. Yıldız Erkek takımımız 2013-2014 sezonunda Avrupa Yakası 2.si oldu. Bu sezon ise namağlup yoluna devam ediyor.

Kızlardaki başarımız sistemli ve sabırlı çalışmayla alakalı olduğunu düşünüyorum. Ekibim gerçekten çok iyi. Bu ekip ile çalıştığım için çok mutlu ve memnunum. Küçük kızlarımız geçtiğimiz sezon İstanbul’da 4. oldu. Bu sezonda aynı başarıyı tekrarladı. Şimdi amacımız Seri A’ya çıkıp Türkiye Şampiyonası’na gitmek. Yıldız Kızlarımız 2001 doğumlu ara jenerasyon önümüzdeki sezon büyük beklentilerimiz var. Genç kızlarımız da hem A Takım hem kendi yaşıtlarıyla oynadıkları için şu ana kadar rahat maçlar kazandılar ama bizim için lig asıl şimdi başlıyor.

Kadın basketbolunun hem alt hem de üst yapıda yeterli değeri gördüğünü düşünüyor musunuz?

Çarpık sistemden dolayı ne yazık ki spor yeterli değeri görmüyor. Örneğin; küçük kız takımımız 12 günde 9 maç yaptı. İzmir’e gitti ve geldi. Ertesi gün play-off maçına çıktı. Genç takımımız Perşembe günü play-off oynayacak. Cuma 2. lig maçına çıkacak. Bize sporculara, velilere değer veriliyor mu? Sporcu sağlığı düşünülüyor mu siz karar verin. En ufak hatamızı görüyorlar ceza kesmek için. Tabiri caizse pusuda bekliyorlar. Kimsenin değer verdiği yok açıkçası.

-A Milli Kadın Basketbolu son dönemde oldukça başarılı bir performans sergiliyor. Ayrıca hem milli takımda hem de KBSL’de önemli yıldızlar mücadele ediyor. Bu durumun altyapı oyuncuları için ekstra bir motivasyon kaynağı olduğunu düşünüyor musunuz?

Tabiî ki de motivasyon kaynağı oluyordur. Ancak bizim sporcularımız yabancıya değer veriliyor, genç oynatılmıyor diye yaygara yapacaklarına her gün özel antrenman yapsa daha iyi yerlere gelebilirler. Çalışmak her zaman önemli. Biz Bosna Basket olarak 17 yaş ortalaması ile oynuyoruz ve sporcularımız motive olsun diye her türlü şartı sağlamaya çalışıyoruz. Fakat oyuncumuzu zorla özel şut antrenmanına getiriyoruz. Altyapı sporcuları her gün çalışmalı. Maçtan önce, sonra her zaman. Mental, fiziksel ve sosyal anlamda her zaman kendilerini geliştirmeliler.

-Kadın basketbolunda oyuncu havuzunun dar olmasının önemli bir dezavantaj olduğu söyleniyor. Sizce bu havuz genişlememesindeki etkenler neler? Ne gibi çözümler üretilebilir?

Ülkemiz nüfusun % 90’nının dini İslam. İslamda kadınların ‘açık-saçık’ spor yapmaları günah sanırım. Yine örnek vereceğim ama sene başında 2002 doğumlu 3 sene emek verdiğimiz sporcumuz ‘kapandı’ e günah olduğu için basketbolu bıraktı. 13 yaşında bu çocuk. Bir diğer etken ise eğitim sistemi. Sporcularımızı bir okulda topladık o açıdan rahatız. Ancak diğer kulüplerde bir okul öğlen bir okul akşam dağılıyor. Çocuklar TEOG, YGS kepazeliği ile uğraşmaktan spora zaman ayıramıyor. Çocuğun maçı var 17:00’da okuldan çıkıyor 19:15’de. Doğal olarak aile spor mu eğitim mi ikileminde kalıp doğruyu seçerek okula yönlendiriyor. Çok etken var çok..

-Birazda A Takımınızın KBBL’deki durumundan ve hedeflerinden bahsedebilir misiniz?

Hedefimiz ilk iki olarak üst tura yanı TKB2L’ye yükselmek. Şu anda 3. sıradayız. Genç takım olmamız açısında tecrübesizlikten çok kritik 2 maç kaybettik. Ancak hedeflerimizden sapma yok. 8’li finallere kalarak en iyi derecek ligi bitirmek istiyoruz. Hedefimiz 5-10 sene sonra da aynı olacak. Altyapıdan çıkardığımız genç oyuncularla başarılı olmak.

kemalkarakurt1

-Basketbol okulları sizce altyapılar için ne kadar önemli? Çalışmaların ne kadar verimli olduğunu düşünüyorsunuz? Ayrıca sizin bu konudaki çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Basketbol okulları tabi altyapılar için oyuncu havuzunu genişletmek adına önemli. Ancak doğru ve bilinçli kişiler yaparsa faydalı oluyor. “Merdiven altı” spor okulu sayısı artmaya başladı. Çoğu spor okulu “milli takım antrenörleriyle” çalıştığını iddia ediyor mesela. İşini düzgün yapan spor okullarımızı tebrik ediyorum.

Biz kulüp olarak spor okulu yapmaktayız. Yetenekli sporcuları seçip, kulüp takımlarımıza hazırlayıp maddi anlamda onlardan beklenti içinde olmadığımızı belirtiyoruz. Bosna Basket’te yarışmacı takımlar yükseldiğin ve geliştiğin an ücret alınmaz.

-Altyapı milli takımlarında oldukça başarılıyız. Fakat üst yapıya geçiş sırasında çoğu zaman büyük bir zorluk yaşanıyor. Siz bunu neye bağlıyorsunuz?

Altyapı milli takımlarında başarılıyız. Çünkü milli takım antrenörlerinde müthiş bir özveri var. He kız hem erkek milli takım staff’ı çok çalışkan ve özverili. Gelişmek için antrenmanları izlemeye gittiğimde bunu çok net görebiliyordum. Ancak oyuncular üst seviyeye hazır gelmiyorlar. Mental, sosyal anlamda antrenör koltuğunu düşünüyor doğal olarak ve gençleri geliştirmek yerine günlük başarıyı tercih ediyorlar. Ben rahatım tabi 17 yaş ortalama ile kovulmam sanırım Bosna Basket’ten 🙂 Tabi oyuncular parayı küçük yaşta bulduğu için kendini geliştirmiyor. Özel antrenman yok, gece gezme var. Yabancı çalışıyor, bizimkiler yatıyorsa oynamayı da hak etmiyordur ne yazık ki.
Gençlerin oynamama sebebi yabancı kuralı değil. Yetenek kimliğe, ırka, renge, tecrübeye bakmaz. İyiysen oynarsın. Çalış daha çok çalış, en çok çalış oyna.

kemalkarakurt

-Altyapılarda çok küçük yaşta sporcularla çalışıyorsunuz. Oyuncularınıza yaklaşımız nasıl oluyor? Hem psikolojik hem de fiziksel olarak kendilerini geliştirmeleri konusunda ne gibi tavsiyelerde bulunuyorsunuz?

Benim yaklaşımım sanırım yanlış. Kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Altyapı sporcularına karşı daha sevecen olamaya çalışıyorum. Ama stresli, yoğun günler hata yapmama neden olabiliyor. Oyuncularımız fitness antrenörleriyle özel antrenmanlar yapıyorlar. Ben onlara ağabey olarak iyi, saygılı, düzgün insan olmalarını söylüyorum. Saygı kelimesinin hayatlarının her evresinde öncelik olmasını ve hoşgörülü olmaları gerektiğini söylüyorum. Ben de öyle yapmaya çalışıyorum.

Veliler altyapılarda önemli bir faktör. Kendileriyle iletişiminiz nasıl? Onlarla ile saha dışı çalışmalar yapıyor musunuz?

Veliler tabi önemli ama fazla işin içine girmezse. Bir antrenör ağabeyimin de dediği gibi ‘En iyi veli sessiz velidir’. Benim velilerle iletişimim çok iyi. Kulüpte aile havası yaratmaya çalışıyorum. Aile olunca herkes her şeye karışıyor. Velilerle daha çok asistanlarım iletişime geçiyor. Velilerimizi seviyoruz ama spor salonunun dışında. 🙂 Kulübümüzde velilerin antrenmanları izlemesi yasak. Çocukların konsantrasyonları dağılabiliyor. Çocuk şut mu dribbling mi karar verme aşamasında bizden çok anne, babasını dinleyebiliyor.

-Altyapibasket.com hakkında ne düşünüyorsunuz önerileriniz veya eleştirileriniz neler?

Teşekkür ederiz. İyi ki geri geldiniz. Bitirdiğinizde de en iyiydiniz. Şimdi de en iyisiniz. Sonsuz saygıyı hak ediyorsunuz. Ben ve ekibim adına teşekkür ediyorum.