2015’in son gününde Bayrampaşa Bilgi Gençlik Spor Kulübü’nün başarılı antrenörü Ömer Faruk Akarı ile yaptığımız röportaj ile karşınızdayız.

İstanbul altyapısında katıldığı yaş gruplarında önemli performanslar ortaya koyan kulübün geldiği nokta hakkında değerlendirmeler yapan Akarı, ayrıca altyapı statüleri ve basketbol okulları ile ilgili de dikkat çekici tespitlerde bulundu.

Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?DSC_0047

Bendeniz Ömer Faruk Akarı. Küçük yaşta başlayan basketbol merakı oyunculuktan sonra eğitimci ve antrenör olarak devam etti. Yüksek öğretimime Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulunda başladım ve şuan

Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü spor yönetimi bölümünde yüksek lisans yapıyorum. 2007 yılında Bayrampaşa Bilgi GSK’yı kurarak spor okulları eğitimciliğimi kulüp antrenörü olarak sürdürüyorum.

Bilgi Merkezi Basketbol Kulübü, 2007 yılında çalışmalarına başladı. Kulübü daha yakından tanımak isteyenler için biraz bilgilendirebilir misiniz?

Bayrampaşa Belediyesi spor okullarını Bilgi Evleri bünyesinde 10 yıldır yürütüyorum. Öğrencilerimiz Bilgi Evlerine boş vakitlerini değerlendirmek ve eğlenceli vakit geçirebilmek amacıyla kayıt yaptırıyor. Bizler de derslerimizde sporu ve basketbolu sevdirmeye çalışıyoruz. Bunu başarabildiğimizi düşünüyorum ki öğrencilerimiz istikrarlı olarak derslerimize devam ettiler ve yeteneklerini her geçen gün arttırdılar. Bunun sonucunda spor okullarımızı bir üst düzeye getirme ihtiyacı ortaya çıktı. Kulübümüzü kurma kararını bu şekilde aldık.

İstanbul’da bir ilki gerçekleştirerek Bayrampaşa Belediyesinin de katkısıyla Bilgi Evi bünyesinden kulüpleşen ilk kulüp olmayı başardık.

-Geride kalan süreyle ilgili olarak neler söylemek istersiniz? Ayrıca bundan sonrası için kendinize ne gibi hedefler koydunuz?

Biz kulübümüzü kurduğumuz ilk günlerde kendimize kısa, orta ve uzun vadeli hedefler belirledik. Öncelikle takımımızı spor okulu tarzından çıkartarak kulüp seviyesine yükseltmeye, kulüp kültürünü oyuncularımıza, velilerimize ve çevremize anlatabilmeye çalıştık. Daha sonra her kategoride takımları oluşturduk. Çünkü ilerleyen yıllarda başarının devam edebilmesi için istikrarlı bir takım yapımızın olması gerekiyor.

Küçük, yıldız ve genç takımlarımızla her yıl liglere katılıp gruplardan çıkarak üst sıralarda ismimizi duyurmayı başardık. Bundan sonra yine her kategoride yükselme liginde mücadele etmeyi şampiyon olamasak da final ve Süper lige yükselmeyi hedefliyoruz.

-Genç takımınız bu sezon iyi bir performans ortaya koyuyor. Bunun arkasında yatan etmenler neler? Ayrıca sezonun geri kalanı için neler söylemek istersiniz?

Bunun en önemli nedeni uzun yıllar beraber vakit geçirerek iyi bir takım kimyası oluşturabilmek. Genç takımdaki oyuncularımın çoğu ile spor okulundan beri çalışıyoruz. Beş altı yıldır oyuncularımla sosyal hayatta da birlikte olmamız aramızdaki bağları çok kuvvetlendirdi. Karşılıklı sevgi, saygı ve güven çalışma ortamımızı çok olumlu etkiliyor. Onlar benim sadece oyuncum değil aynı zamanda da kardeşlerim gibi. Aile gibiyiz.
Bununla birlikte haftalık antrenman sayımızı her geçen yıl arttırarak süper ligde oynayan kulüplerin standardına ulaşmak için çalışıyoruz. Bu sezon genç takımımızla tek hedef süper ligde mücadele edebilmek.

DSC_0103

-Bayrampaşa Bilgi Merkezi olarak şu an hangi branş ve yaş gruplarında mücadele ediyorsunuz? Ayrıca çalışma arkadaşlarınızı da tanıtabilirseniz sevinirim..

Bizim kulübümüzde basketbolun dışında tekvando ve izcilik branşları var. Tekvando branşımız İstanbul’un lisanslı olarak en fazla sporcusunun olduğu kulüp. İzcilik faaliyetlerimiz de oldukça yoğun.

Basketbolda minik, küçük, yıldız ve genç takımlarımız var. Takım içerisindeki samimi ortam yönetim kademesinde de mevcut. Kulübümüzün Onursal Başkanı Erhan Erken. Kulüp projemizi destekleyerek bizim bu günlere gelmemizde büyük pay sahibi. Kulüp başkanımız İsmail Aşçı. Başkan gibi değil takımın her işi ile ilgilenerek her ihtiyacımızı karşılar. Takımımızın gelişmesinde en büyük katkı tabiî ki çalışma arkadaşım Murat Özdemir’e ait. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi takımının kurulduğu ilk yıllarda antrenörlüğünü yaparak temellerini atan Murat Koç, kulüp kurulduğundan bu yana beraber çalışıyoruz.

Ayrıca İstanbul milletvekilimiz Hüseyin Bürge ve Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’in destekleri için sizlerin vesilesi onlara bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.

Basketbol okulları sizce altyapılar için ne kadar önemli? Çalışmaların ne kadar verimli olduğunu düşünüyorsunuz? Ayrıca sizin bu konudaki çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Basketbol spor okulları çocukların spora başlamaları, basketbolla tanışmaları noktasında çok önem arz ediyor. Ama bir o kadar da hassas bir alan. Fakat maddi kaygılar, spor okullarındaki eğitimcilerin çocuk eğitimi açısından bilgisizliği ve çocuk iletişimindeki yetersizliği çocukların spor okullarında harcanmalarına yada spordan soğumalarına neden oluyor.

Spor okulları basketbol eğitimi dışında çocukların eğitim hayatında da çok önemlidir. Fakat bu bilince sahip olunduğu söylemek pek mümkün değil. Yetenekli çocukların başarı ve skor odaklı eğitilmesi, yeteneksiz çocukların spordan soğutulması çok yanlış. Her çocuğun basketboldan alacağı farklı şeyler vardır. Spor okullardaki eğitimcilerin bunu unutmaması gerekir. Spor okullardaki eğitim, kulüp oyuncularının eğitiminden daha önemlidir. Bunun farkında olmak ülke çapında spor kültürünün oluşması ile ilgili olduğu için çok derin ve çözümü çok daha idealist adımlarla mümkün olabilir. Biz Bilgi Merkezinde ve basketbol spor okullarında basketbolun yanında sosyal, eğitim ve iletişim gibi farklı konularla da çalışmalar yapıyoruz. Bunlarla bağlantılı olarak Milli eğitim, Avrupa ve Amerika’da da uygulanan değerler eğitimini spor okullarımızda uygulamaya çalışıyoruz. Bunun faydasını hem kulüp oyuncularındaki hem de spor okullarındaki öğrencilerde görüyoruz.

DSC_0252

-Altyapı statüleri ile ilgili düşünceleriniz neler? Altyapı basketbolu ile ilgili eksik gördüğünüz noktalar var mı?

Altyapı statüleri her geçen gün federasyon tarafından daha iyi hale getirmeye çalışıldığını düşünüyorum. Sadece eksikliklerin biraz geç ve yavaş hallolduğunu görüyoruz. Daha kısa sürede daha hızlı adımlar atılmalı. Altyapılardaki en mühim eksiklik oyuncu yetiştirmek ve yetiştirilen oyuncunun kulüple olan ilişkisini düzenleyici bir kanunun olmayışı. Altyapı kulüpleri oyuncuları yetiştirirken bunun karşılığını alamadıkları kanısındayım. Yetişen oyuncuların büyük kulüplere gitmek istemesi sonucunda ya kulüp mağdur oluyor yada oyuncular arada kalıyorlar. Bu konu kulüplerin insiyatifine bırakılmamalı kulüplerin de oyuncuların da mağduriyeti giderilmelidir.

-Altyapı milli takımlarında oldukça başarılıyız. Fakat üst yapıya geçiş sırasında büyük bir zorluk yaşanıyor. Siz bunu neye bağlıyorsunuz?

Antrenör arkadaşlarla bir araya gelip hep tartışılır bu mesele. Bana göre sporcularımızı mental ve psikolojik olarak iyi yetiştiremediğimizin altını çizmek istiyorum. Sporcularımızı teknik-taktik açıdan geliştirirken diğer konular önemsenmiyor. Gençlere spor ahlakı, başarı ve başarısızlıklar karşısında nasıl tutum sergileyecekleri, sporcu iletişimi ve spor kültürü öğretilmelidir. Bu başlıklar altyapılarda sümen altı yapılıyor ve çok önemsenmiyor. Üst düzeye çıkınca bunların eksiklikleri ortaya çıkıyor. Bunlarla birlikte oyuncular hangi seviyede olursa olsun “ben oldum” havasına girer koçlar da buna çanak tutarsa gençlerimizi A takımlara, Avrupa’ya ve NBA’ e taşıyamayız.

-Çok küçük yaşta sporcularla çalışıyorsunuz. Oyuncularınızla iletişiminiz nasıl? Hem psikolojik hem de fiziksel olarak kendilerini geliştirmeleri konusunda ne gibi tavsiyelerde bulunuyorsunuz?

Bilgi Merkezinde bütün eğitimciler ve antrenörler yılın belli dönemlerinde eğitimle ilgili seminerler ve dersler alıyor. Bunun bizlere çok katkısı olduğunu düşünüyorum. Bizler koçlar olarak çocukların bütün eğitim hayatlarının bir parçasıyız. Hatta spor öğretmenleri çocuklara rol model olan, hayatlarında iz bırakan çok önemli şahsiyetler. Her çocuğun özel olduğunu unutmadan örnek bir eğitimci misyonumuzu korumalıyız. Ne kadar zorlansak da başarı için strese girsek de bunun acısını çocuklardan çıkarmamamız gerekir. Bu anlamda iletişimin en önemli anahtarı sevgi ve saygı. Ben küçüklerin büyüklere saygısı ile beraber büyüklerin de küçüklere saygı göstermeleri gerektiği kanısındayım. Çocuğa saygı göstermezsek sevgi bağları kesinlikle kurulamaz. Eğer sevgi ve saygı bağı çocuklarla kurulabilirse çocuğa her konuda yardımcı olmak kolaylaşır.

Oyuncalara en önemli tavsiyem basketbolun matematiğini öğrenmeye çalışın. Fiziksel güce ne kadar sahip olunsa da oyuna zekasını katamayan oyuncu fark yaratamaz. Oyun görüşü ve basketbol bilgisi bazen fiziksel potansiyelin önüne geçebiliyor.

-Veliler altyapılarda önemli bir faktör. Kendileriyle iletişiminiz nasıl? Onlarla ile saha dışı çalışmalar yapıyor musunuz?

Veliler çocukların küçük yaşta spora başlamalarında en önemli etken. Çocukların eğitim hayatlarında veli, çocuk ve eğitimci iletişiminin çok iyi olması gerekir. Sporcuların gelişimlerinde aile katkısı çok önem arz etmesine rağmen aileler bazen çocukları üzerinde olumsuz baskı oluşturabiliyor. Bizzat tanıdığım birçok sporcunun, ailelerinin destek vereyim derken çocuklarını zorlamaları sonucunda spordan koptuklarına şahit oldum. Bu sebeple velileri bilinçlendirmek gerektiğini düşünüyorum. İkili diyaloglarımızda bu konuları onlara anlatmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda Bilgi Merkezi olarak yılda belli aralıklarla aile seminerlerimiz var. Burada eğitimden kişisel gelişime birçok konuda seminerler veriyoruz. Sporcuların hayatında veli-antrenör iletişimi çok önemsiyoruz. Sağ olsun velilerimiz bizi ailelerinin bir parçası olarak görüyorlar ve çocuklarla ilgili birçok birçok konuyu bizlerle de paylaşıyorlar ve fikirlerimizi alıyorlar.

-Altyapibasket.com hakkında ne düşünüyorsunuz önerileriniz veya eleştirileriniz neler?

Altyapibasket.com ile ilk tanıştığımdan beri çok takdir ediyorum. Çünkü bu iş çok önemli ve bizim ülkede eksik. Kalitenizde oldukça iyi. Daha da geliştireceğiniz kanısındayım. Bu iş tabiî ki maddi gelirle de ilgili. Maddi olarak kaynak bulabilmeniz halinde daha iyi işler çıkaracağınızı düşünüyorum. Umarım federasyon da sizi destekler ve ortak işler çıkartırsınız. Altyapibasket.com’u akıllı telefonlara taşıyarak uygulama haline getirilirse süper olur.

Buradan bütün basketbolseverlere ve altyapibasket.com ailesine selamlarımı söylüyorum. İlginiz için teşekkür ediyorum.