İzmir’de ki röportaj kuşağımızın bu haftaki konuğu, İzmir Tofaş Baskebol Okullarının kurucusu Selçuk Bilgiç. Kendisi ile geçmişi, İzmir Tofaş’ın kuruluşu ve orrganizasyonun şuan ki durumunu konuştuk.

Altyapıbasket: Selçuk Bilgiç’i daha yakından tanıyalım. Kişisel ve ailevi bilgilerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Selçuk Bilgiç: 28.05.1959 İstanbul doğumluyum. Evliyim ve 1 çocuğumuz var. Eğitim hayatımın tamamını İstanbul’da tamamladım. Anadolu Hisarı Spor Akademisi’nden 1983 yılında mezun oldum. 25 yıl Milli Eğitim Bakanlığında Beden Eğitimi Öğretmeni olarak çalıştım ve 2004 yılında emekli oldum. A Kademe antrenör kartına sahibim ve şuanda da İzmir Tofaş Basketbol Okullarının sahibiyim.

Altyapıbasket: Basketbola nasıl adım attınız? Oyunculuk ve antrenörlük kariyerinizden bahseder misiniz?

Selçuk Bilgiç: Oyunculuk hayatım 1974’te Beykoz Spor’da küçük takımda başladı. Beykoz’da her kategoride forma giydim. Üniversite hayatımın bittiği 1983 yılında, Beykoz 1.ligde iken basketbolu bıraktım. O tarihten bu yana antrenörlük yapıyorum. 1985’te Marmaris’e yerleşmemiz sebebi ile Marmaris’te basketbol antrenörlüğüne devam ettim. Marmaris’te basketbolun sevilmesinde en önemli faktör olduğumu düşünüyorum. Sırası ile Marmaris Belediyespor (1.Lig), Muğla Ormanspor (2.Lig), Bodrum Belediyespor (2.Lig) olmak üzere 20 yıl boyunca profesyonel liglerde ve altyapılarda çalıştım. 12 yıldır da önce Marmaris’te son iki senesi ise İzmir’de olmak üzere Tofaş Okulları organizasyonunu geliştirmeye çalışıyorum.

Altyapıbasket: İzmir Tofaş’tan bahsedecek olursak, organizasyona başlamaya nasıl karar verdiniz?

Selçuk Bilgiç: 10 yıl önce Marmaris’te başlattığımız Tofaş Okullarımızı, oğlumun ve eşimin İzmir’de yaşaması sebebi ile İzmir’e kaydırdım. Marmaris’i kapatıp merkezimizi İzmir yaptık ve 2 yıldır burada yürütüyorum.

Altyapıbasket: İzmir Tofaş organizasyonunun büyüyerek devam etmesi için ne gibi planlarınız var?

Selçuk Bilgiç: 2014 senesinde İzmir Tofaş’ı kurduğumuzda amacımız Tofaş’ın kurumsal yapısı içinde basketbol okullarına yönelik bir çalışma yapmaktı. Federasyondan aldığımız basketbol okulu akreditasyonu ve Tofaş Spor Kulübü’nün bana verdiği yetki ile 2 parkurda çalışmalara başladık. Bu sene itibari ile 4 parkur ve 2 kolejde çalışmalar devam ediyor. Tofaş Basketbol okullarının Bursa ve Ankara’dan sonraki en büyük üçüncü basketbol okuluyuz. İzmir’de birçok basketbol okulunun akreditasyon kartı bulunmazken, biz emin adımlarla büyümeye devam ediyoruz. Yavaş ilerliyoruz ama İzmir Tofaş kendi büyüme hamlesi gerçekleştirmektedir.

Altyapıbasket: Şuan ki çalışma temposu ve yapı sizin için tatmin edici mi? Tofaş’ın İzmir’de gördüğü saygı için ne söylersiniz?

Selçuk Bilgiç: Şuan ki durumumuz benim için oldukça tatmin edici. Tofaş ismi, sadece İzmir’de değil, yaptıkları ve yapacakları ile Türkiye’nin her yerinde oldukça saygı görmekte. Bu bağlamda İzmir’de, saygı içinde kendine düşen payı almaktadır.

Altyapıbasket: Kişisel ve aynı zamanda İzmir Tofaş çatısı altında basketbol kamplarınız da devam ediyor. Gelenekselleşen kamplarınız için neler söylersiniz? tofaş2

Selçuk Bilgiç: Yaz ve kış aylarında geleneksel hale gelen kamplarımız sürüyor. S.B Sportif ve İzmir Tofaş adı altında kamplarımız mevcut. 4 sene Datça’da yaptığımız yaz kampı geçen sene Marmaris’te gerçekleştirdik. 2 yıldır sömestr kamplarımızı da Marmaris’te gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki yaz 15 Haziran-1 Ağustos tarihleri arasında Marmaris’te yine bir kamp gerçekleştireceğiz. Yaz kampımıza Türkiye’nin önde gelen kulüpleri katılıyorlar. Merak edenler gerekli bilgileri sbsportif.com’dan öğrenebilirler.

Altyapıbasket: İzmir’de altyapı organizasyonlarının kalitesini ve basketbol okullarının mantelitesini nasıl görüyorsunuz?

Selçuk Bilgiç: İzmir’de 2.yılımı geçiriyorum. Yıllarca altyapılarda Türkiye Şampiyonaları görmüş biri olarak şunu söylemeliyim ki, İzmir’de ki organizasyon kalitesini yetersiz buluyorum. Pınar Karşıyaka ve Gelişim Koleji’nin yanında, bu sezon atak yapan Gediz Üniversitesi ve Mavişehir Spor kulüplerinden başka gerçek bir altyapı organizasyonu yapan kulübün olmadığını düşünüyorum. Basketbol okullarına gelince de, yeterli salon donanımı ve kalifiye antrenör kadrosu olan, sporcularını liglere hazırlama amacı güden basketbol okulu sayısı da oldukça az. Hem kulüpler bazında hem de basketbol okulları seviyesinde İstanbul, Ankara ve Bursa’nın gerisinde olduğumuzu düşünüyorum. Halbuki, coğrafi konumu hava şartları, ulaşım rahatlığı ile İzmir’in çok daha ön sıralarda olması gerektiğini düşünüyorum.

Altyapıbasket: Son olarak web sitemiz hakkındaki fikirlerinizi öğrenebilir miyiz?

Selçuk Bilgiç:  Altyapıbasket, bu sene İzmir Tofaş Basketbol Okulları’nın Türkiye genelindeki basketbol fihristine ilk giren oluşumdur. Ben Selçuk BİLGİÇ olarak çok uzun zamandır takip ettiğim gerçek alt yapı haberlerinin çok güncel bir şekilde düzenlendiği ve sunulduğu bir site olarak görüyorum. Başarılarınızın devamını dilemekteyim. izmirtofaş