Acıbadem Üniversitesi Spor Kulübü Altyapı Sorumlusu Tufan Sabah, Uzay Haber TV’de Yıldıray Yıldırım’ın sunduğu “Time Out” programında altyapıların sorunlarından bahsetti.

İşte programdan satır başları;

İstanbul’daki altyapı liglerinde çok fazla takım olduğunu belirten antrenör

En büyük sorunlarımızdan biri kaliteli maç sayısının azlığı. Bundan kastım şu. Özellikle İstanbul’da her kategoride çok fazla sayıda takım bulunmakta. Ancak 7-8 kulüp dışında takımların çok fazla imkanları olmayabilir, organizasyonları iyi olmayabilir, oyuncuya sağlayabilecekleri ekipman, salon vs gibi problemleri olabilir. Bundan kaynaklanan sorunlar var.

dedi

Oyuncuların basketbol okulları nedeniyle geniş bir alana yayıldığını söyleyen Sabah

 

Buradaki sıkıntılardan biri de şu. Özellikle birçok basketbolu var. Hepsinin emeğine sağlık. Bir şekilde hizmet vermeye çalışıyorlar. Çok başarılı çalışmalar da var. Ancak bazı basketbol okulları yapmış oldukları organizasyon anlamında çok yetersiz. Bunu engelleyecek bir durum da yok. İstanbul çok büyük bir metropol olduğu için ailelerde kendi bulundukları semte yakın olan okulları tercih ediyorlar. Ulaşımdan kaynaklı sorunu böyle çözebiliyorlar. Tabiri caizse kaliteli malzeme dediğimiz oyuncular buralarda kaybolup gidebiliyor. Tabi ki kaliteli maç kaliteli oyuncular ve organizasyonla olur. Oyuncuların bu kadar çok dağılmasından kaynaklanan sorunlar da oluyor.

şeklinde konuştu.

KÜÇÜKLER LİGİ FARKLI BİR HAVADA OLMALI

Altyapıları etkileyen en önemli sorunlardan birinini TEOG sınavı olduğunu belirten Tufan Sabah, konuyla ilgili olarak

Şu anda altyapıdaki en büyük problemlerden biri de TEOG dediğimiz sınav. Buna ayrı bir pencere açmak istiyorum. Bunun için benim ve arkadaşlarımın, ağabeylerimin bir çalışması var. Hatta geçtiğimiz günlerde bununla ilgili federasyonda da bir görüşme oldu. Bana kalırsa Küçükler kategorisindeki maçlar daha farklı bir havada olmalı. Şenlik halinde olmalı. ‘Küçük Erkekler Türkiye Şenliği’ gibi ya da başka bir isim altında farklı bir organizasyon haline getirmek lazım. Çünkü çocukların eğitim hayatındaki en önemli seneleri. Bu da genelde hem basketbol hem de eğitim hayatlarını aksatıyor. Çok keskin bir şekilde ‘Küçükler Ligi kaldırılsın’ gibi değil de daha şenlikvari yumuşak geçişli bir organizasyona geçilebilir.

dedi.

ANTRENÖRLER OYUNCULARA ÖZGÜRLÜK VERMELİ

Kaliteli oyuncuların yetiştiğini fakat antrenörlerin oyunculara özellikle hücumda yeterli özgürlüğü vermemesi nedeniyle bunun ortaya çıkmadığını söyleyen başarılı antrenör

Aslına bakılırsa kaliteli oyuncu yetişiyor. Ben şu an için 2003 jenerasyonuna kadar çok hakim olduğumu düşünüyorum. Birçok oyuncu tanıyorum. Gelecekte Türk basketboluna hizmet edecek oyuncular gelecektir. Çocukların kalitelerini bir takım detaylar belirliyor. Ben hep kendimi sorgulayan bir antrenör oldum. Biz onları ne kadar özgür bırakıyoruz? Onlara yapmamız gereken dokunuşları ne kadar yapabiliyoruz? Bence antrenörün çocuğa verebileceği öz güven çok önemli. Maalesef bu sayıda antrenör sayısı az. Bunun da sebebi – kimse kötü niyetli değil- çünkü antrenörler çok fazla biliyor. Globalleşen dünyada işin içine internet girdi. Bir şut tekniği için yüzlerce video bulabiliyorsunuz. Bunun sonucunda antrenörler çok biliyor çok da izliyor. Oyuncuya çok fazla karışıyoruz. Bence oyuncuya özellikle hücumda çok fazla karışmayıp kendi yeteneklerini sergileyebilecek bir ortam sağlamak lazım. Belki onlara yararlı olabilecek 1-2 set olabilir. En büyük sıkıntı bu. Oyunculara yeteneklerini gösterecek ortamı sağlamıyoruz.

ifadelerini kullandı.

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ